Cięcie i formowanie drzew – na czym polega?

ciecie drewna

Czy da się pobudzić drzewa do kwitnienia? Jak najbardziej. Istnieje wiele sposobów, ale jednym z najlepszych jest ich cięcie i formowanie. Oprócz nadania ładnego kształtu i wyglądu za procesem tym kryje się szereg innych korzyści. Czy warto przycinać rośliny wieloletnie i czy jest to bezpieczne?

Cięcie i formowanie drzew – czy warto przycinać drzewa?

Cięcie i formowanie drzew to podstawowy proces pielęgnacyjny, który polega na kontrolowanym cięciu gałęzi i liści. Dzięki temu ogrodnik wpływa bezpośrednio na wygląd, rozpiętość i plonowanie rośliny.

Czy obcinanie gałązek ograniczy przyrost plonów w następnym sezonie lub zadziała jakkolwiek szkodliwie na roślinę? Pod warunkiem że zostanie wykonane prawidłowo – wręcz odwrotnie. Jeżeli jednak takie działanie zostanie podjęte przez amatora lub firmę nierzetelną, to może:

  • spowodować rozwój bakterii i grzybów (w miejscu byłych gałęzi powstają rany, które mogą stać się źródłem zakażenia);
  • opóźnić kwitnienie (zbyt silne cięcie stresuje roślinę za bardzo, przez co okres owocowania przesuwa się lub jest zaprzestany całkowicie).

Cięcie i formowanie drzew w Zielonej Górze ma efekt zupełnie odwrotny od powyższego. Korona jest mniej narażona na rozwój patogenów (dzięki większym prześwitom jest w stanie wyschnąć po deszczu szybciej).

Natomiast kwitnienie może odbyć się w sposób niezaburzony, a nawet korzystniejszy. Roślina jest w stanie wysłać skoncentrowaną energię do kwiatostanów.

Zakładanie ogrodów – formowanie to sposób na piękny wygląd

Pielęgnacja ogrodów w Zielonej Górze to przykład tego, jak ogrom pracy i wiedza może zmienić działkę w naprawdę piękne miejsce. Cięcie i formowanie drzew to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod. W ten sposób rośliny mogą rosnąć w zaplanowany przez właściciela sposób.

Korony młodych drzew zmniejszają podczas takiego zabiegu swoją objętość, a ich kształt można modelować wedle własnego uznania. Dzięki temu możliwe jest, aby dopasować rządek roślin wizualnie do reszty.

Domowy ogród wyglądający rodem z baśni? Odpowiednio przeprowadzone formowanie na pewno się do tego przyczyni!