szyby do auta

Jakie wymogi powinny spełniać auto szyby?

Szyby samochodowe mają bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas kolizji drogowej. Od jakości szyby bardzo często zależy stopień uszkodzeń ciała. Na rynku dostępne są szyby klejone, hartowane, zespolone i przeszklenia z tworzywa sztucznego. Warto wiedzieć, że nieco inne wymogi dotyczą szyb bocznych i czołowych. Szyby samochodowe powinny spełniać wymogi opisane w normie ISO/TS 16949:2002. Najlepiej wybierać szyby z homologacją dla określonego modelu auta.

Wymogi konstrukcyjne dla szyb samochodowych

Jak wspomniano wcześniej, inne wymogi muszą spełniać szyby boczne, a inne szyby czołowe. Zasadniczo szyby przednie mogą mieć konstrukcję klejoną z użyciem folii PVB, PVB acustic lub PVB PET. Przepuszczalność światła musi wynosić nie mniej niż 75%. Pozostałe szyby mogą być klejone folią PVB lub hartowane jednorodnie, przy czym dopuszczalne są szyby barwione i niebarwione. W obydwu przypadkach przepuszczalność światła nie może być mniejsza niż 70%.

Serwis auto szyby Pilkington ze Szczecina oferuje szyby laminowane boczne, które redukują hałas i promieniowanie oraz gwarantują większe bezpieczeństwo przed włamaniem. Szyby samochodowe mają gięte szkło idealnie dopasowane do kształtu okien w samochodzie. Homologacja to gwarancja, że nowa auto szyba jest identyczna z produktem wzorcowym. Przy wymianie szyb samochodowych kluczowe jest dobre dopasowanie do karoserii, co zapewni płynną pracę wycieraczek. Najlepiej wybierać markowe szyby zamiast tanich zamienników niewiadomego pochodzenia, które zwykle mają krótszą żywotność. W warsztacie wykorzystywana jest chemia samochodowa zalecana przez producenta szyb.

Kolory i dodatkowe wyposażenie szyb samochodowych

Kolor szyb jest odpowiedzialny za nagrzewanie się wnętrza samochodu – dostępne są szyby bezbarwne, białe, zielone, szare i fioletowe. W autach z klimatyzacją odchodzi się od stosowania szyb białych, które powodują intensywniejszą pracę systemu chłodzenia.

Na szybach mogą znajdować się różnego rodzaju czujniki i sensory. Czujnik wilgoci może uruchomić klimatyzację lub ogrzewanie szyby, a dzięki czujnikowi deszczu regulowana jest intensywność prac wycieraczek. Dostępne są także szyby ogrzewane, które usprawniają odprowadzanie wilgoci z wewnętrznych powierzchni, co znacznie poprawia widzialność.

Polecane

O czym warto pamiętać decydując się na lustro na wymiar?

redakcja serwisu

Green Point Shop – szeroki wachlarz produktów konopnych z CBD

redakcja serwisu

Do czego może przydać się w sklepie zamrażarka przeszklona?

redakcja serwisu