Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

zabezpieczenie roweru

Rowery wciąż cieszą się niechlubną popularnością pod względem kradzieży. Często to przysłowiowa okazja czyni złodzieja, m.in. wątpliwej jakości zabezpieczenie, przechowywanie jednośladu w nieodpowiednim miejscu lub zostawianie go „tylko na chwilkę” przed sklepem. Oczywiście nic nie usprawiedliwia przywłaszczania cudzej rzeczy, ale trzeba uczciwie przyznać, że wielu kradzieżom można zapobiec. Podpowiadamy zatem jakie są najpopularniejsze rozwiązania.

Na początek najlepiej zacząć od solidnego zabezpieczenia. Uwierz, że nie warto pod tym względem oszczędzać, zwłaszcza że często można znaleźć porządnej jakości zapięcia oraz łańcuchy w dość korzystnych cenach, biorąc pod uwagę, jak wiele te akcesoria mogą zdziałać. Tu nie ma wyjątków, niezależnie czy są to rowery szosowe, górskie, elektryczne lub crossowe, każdy typ można być łupem dla złodzieja.

Dobrze jest także stosować kilka zabezpieczeń jednocześnie, nie zaszkodzi więc użyć zarówno zapięcia typu U-lock, jak i specjalnego łańcucha rowerowego. Może to skutecznie zniechęcić złoczyńcę, który nie będzie chciał „się szarpać” z poszczególnymi elementami. Oczywiście zwróć również uwagę na to, czy rower mocujesz do stabilnego i mocnego stojaka.

Co jeszcze możesz zrobić?

Dobre zabezpieczenie to nie wszystko, warto również pomyśleć o zmianie pewnych nawyków. Przede wszystkim:

  • jeśli tylko masz taką możliwość, to nie przechowuj roweru na klatkach schodowych, niezabudowanych, parterowych balkonach lub w piwnicy. Po zakończonym sezonie regularnie sprawdzaj, czy Twój rower ze wszystkimi częściami stoi tam, gdzie powinien stać,
  • staraj się unikać dzielnic okrytych złą sławą, w których często dochodzi do kradzieży rowerów,
  • skorzystaj z pomocy policji, która na komisariacie nada Twojemu rowerowi numer. Oznaczenie będzie można odczytać, posługując się specjalną lampą UV.

Ponadto jak mówi pracownik salonu rowerowego Bike Multi Sport: Można także zainwestować w specjalny lokalizator o niedużym rozmiarze, który montuje się pod siodełkiem lub w innym dyskretnym miejscu takim, jak lampka rowerowa, dzwonek, bidon. Urządzenie zwykle działa poprzez Bluetooth i może skuteczne pomóc w odnalezieniu roweru.

Jest to oczywiście opcja przydatna już „po fakcie”, może jednak zapewnić spokój ducha właścicielowi roweru.

Niestety wszystkie wymienione powyżej sposoby nie dają stuprocentowej gwarancji na to, że odstraszą złodziei, z pewnością jednak mogą zminimalizować ryzyko kradzieży.