Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i rozliczają się na zasadach ogólnych, a więc według skali podatkowej lub podatkiem liniowym, mają możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodu. W praktyce więc mogą pomniejszyć przychód firmy właśnie o pewne koszty, tym samym zmieniając wysokość dochodu, od którego odprowadzany jest podatek. Jakie wydatki można wrzucić w koszty prowadzenia firmy? Podpowiadamy.
Czym są koszty uzyskania przychodu?
Koszty uzyskania przychodu to wydatki, które ponosi przedsiębiorca na cele prowadzonej przez siebie firmy. Im są one wyższe, tym niższy podatek dochodowy zapłaci. Z tego powodu, wielu przedsiębiorców w koszty prowadzenia działalności wrzuca niemal wszystko, również wydatki prywatne, co jest dużym błędem. Należy pamiętać, że Urząd Skarbowy ma prawo do sprawdzenia celowości takich wydatków.
Dodatkowo muszą być one właściwie udokumentowane, za pomocą faktury uproszczonej lub VAT. Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się jeszcze, czy warto być vatowcem, odpowiedz na to pytanie znajdą w artykule: https://pragmago.pl/porada/czy-warto-byc-vatowcem/. Niemniej jednak większość firm woli współpracować z kontrahentami, którzy mają możliwość wystawienia faktury VAT, ponieważ wówczas takie produkty lub usługi mogą być nie tylko wrzucone w koszty firmowe, ale dodatkowo mamy możliwość odliczenia podatku VAT.
Co można wrzucić w koszty prowadzenia działalności gospodarczej?
Wielu przedsiębiorców nie do końca wie, co można wrzucić w koszty prowadzenia firmy. Z tego powodu albo uwzględnia w nich wszystkie wydatki, albo tylko niektóre, mogąc jednak odliczyć znacznie wyższe sumy. Jeżeli więc dane przedsiębiorstwo posiada stacjonarną siedzibę, wówczas możemy odliczyć wszelkie koszty związane z prowadzeniem biura, a więc rachunki za media, sprzątanie, usługi, naprawy czy wyposażenie. Mowa tutaj zarówno o sprzęcie, jak i produktach spożywczych. Przedsiębiorca może odliczyć również koszty związane z utrzymaniem pracowników, a także wszelkich benefitów, takich jak prywatne ubezpieczenie czy opieka medyczna.
Zawsze można odliczyć również wydatki na reklamę czy te związane z outsourcingiem usług, a także edukacją i szkoleniem pracowników. Pracodawca może w koszty firmowe wliczyć również wydatki związane z reprezentowaniem firmy, a więc leasing samochodu, paliwo, telefon czy nocleg służbowy. Do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć również wydatki, które firma ponosi w związku z organizacją integracji, a więc wyjazdów i spotkań pracowników. W każdej branży ważną częścią kosztów uzyskania przychodu są te związane z zakupem produktów czy części.
Leave a Reply