Jakie są główne zalety używania pelletu w kotłach?

uzywanie pelletu

W dobie rosnących kosztów energii elektrycznej i narastającego kryzysu klimatycznego poszukujemy rozwiązań, które pozwolą nam zarówno ograniczyć wydatki, jak i zadbać o środowisko. Jak się okazuje, ciekawym sposobem na ogrzewanie domu są ekologiczne kotły na pellet. Jak działają te urządzenia i jakie są zalety używania pelletu w piecach c.o.? Dowiesz się tego z naszego dzisiejszego artykułu.

Ekologiczne kotły na pellet

Zacznijmy jednak od samego początku i przyjrzyjmy się temu, czym są i jak działają kotły na pellet. Otóż większość ekologicznych pieców tego typu ma niską temperaturę zapłonu, a co za tym idzie, kontrola nad procesem spalania jest tutaj znacznie większa. Można powiedzieć, że podobna jak w kotłach gazowych czy olejowych. Korzystanie z kotłów na pellet również jest bardzo proste. Co więcej, cała ich obsługa polega wyłącznie na… uzupełnieniu zasobnika, a nowoczesne piece na pellet mogą być sterowane przy pomocy specjalnej aplikacji na telefon czy tablet.

Ekologiczne piece na pellet uruchamiane są za pomocą grzałki elektrycznej i nie wymagają rozpalania. Wystarczy jeden przycisk, który jednocześnie rozpala kocioł, włącza wentylator i uruchamia podajnik paliwa. Co więcej ekologiczne kotły na pellet zmniejszają także zużycie paliwa. Dlatego? Otóż kocioł automatycznie wygasza się, gdy kończy się w nim pellet. Dzięki temu nie marnuje niepotrzebnie energii do podtrzymania żaru. Takie rozwiązanie stanowi znacznie ciekawszą alternatywę do sposobów rozpalania tradycyjnych kotłów zasypowych, jak na przykład kotły bez podajnika na drewno.

Poznaj zalety pelletu

Jakie są zatem zalety pelletu i dlaczego warto postawić na kotły wykorzystujące to paliwo jako źródło ciepła? Oto najważniejsze korzyści pelletu!

  • Zaliczany jest do odnawialnych źródeł energii;

  • Nie zwiększa poziomu dwutlenku węgla w atmosferze;

  • Produkowany jest z odpadów tartacznych, które są standardowym odpadem podczas produkcji drewna (trociny, wióry, zrębki);

  • Łatwość dozowania ze względu na wielkość – pellet to małe kulki lub walce;

  • Niewielka ilość popiołu, który ostatecznie i tak jest biodegradowalny.

Eksploatacja kotła na pellet a oszczędność

Czy piec c.o. na pellet jest bardziej oszczędny niż piece na węgiel czy drewno? Jak mówi specjalista ze sklepu internetowego 499.pl – kotły na pellet:

Kaloryczność pelletu jest nieco wyższa niż drewna, dzięki czemu o wiele lepiej sprawdzi się on w przypadku większych domostwo. Jeśli natomiast przyrównać go do węgla, to wypada nieco słabiej w odniesieniu do kaloryczności, jednak ceny węgla znacznie wahają się w ciągu roku. Co więcej, ciężko jest dostać węgiel grzewczy wysokiej jakości. Eksploatację kotłów na pellet możemy też przyrównać do pomp ciepła. Te drugie będą oczywiście tańsze w utrzymaniu, jednak zakup i przygotowanie domu do ekologicznej pompy ciepła wymaga ogromnych pokładów pieniędzy. Nie zawsze także możliwy jest jej montaż. W związku z tym kotły c.o. na pellet stoją znacznie wyżej niż większośc innych źródeł ogrzewania do domu.

Zdecydowanie warto rozważyć zakup kotła c.o. na pellet, ponieważ jest to rozwiązanie stosunkowo tanie w utrzymaniu, a do tego kaloryczność tego paliwa nie odbiega znacząco od popularnego węgla. Chcąc oddychać czystym powietrzem i przyczynić się do mniejszej emisji spalin, zdecydowanie dobrze postawić na tego typu źródło ciepła do domu.