W co warto się zaopatrzyć przed treningiem nordic walking

nordic walking

się nadprogramowych kilogramów oraz dotlenić organizm. To rodzaj aktywności, który wzmacnia mięsnie, a do tego nie obciąża stawów. W jakie akcesoria warto zaopatrzyć się przez rozpoczęciem przygody z nordic walking?

Niezbędny sprzęt do nordic walking – co warto zobaczyć?

Maszerowanie z kijkami jest sportem, który angażuje całe ciało do pracy. Mimo, iż nie wymaga posiadania kondycji oraz specjalnych umiejętności, przed rozpoczęciem tej aktywności warto wyposażyć się w odpowiednie akcesoria do nordic walking. Podstawowym sprzętem są oczywiście kijki, ale dla zachowania komfortu podczas spaceru przyda się również komfortowy strój, który nie będzie krępował ruchów oraz zapewni odpowiedni poziom ciepła.

Doskonałej jakości akcesoria do nordic walking oraz wysokiej klasy odzież termiczną i typowo sportową można znaleźć w sklepie Decathlon. W ofercie sklepu dostępne są różnego typu kijki oraz nakładki, które występują w atrakcyjnej cenie oraz posiadają pozytywną opinię zadowolonych z zakupu klientów. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości w doborze rozmiaru czy też surowca, z którego wykonane są akcesoria, profesjonalna obsługa sklepu z pewnością pomoże dobrać odpowiednie kije, dopasowane odpowiednio do potrzeb.

Jakie kijki do nordic walking wybrać? 

Kije są najważniejszym akcesorium do efektywnego uprawiania Nordic Walking. Od ich wyboru zależy, jaki efekty i korzyści zapewni regularne maszerowanie. Pierwszym krokiem jest dobór odpowiedniej długości, proporcjonalnej do wzrostu.

  • kijki o stałej długości – trzeba odpowiednio dopasować i przymierzyć podczas zakupu, aby zachować maksymalny komfort podczas marszu,
  • kijki teleskopowe – charakteryzuje możliwość regulacji długości, dzięki czemu, oprócz odpowiedniego dopasowania można je złożyć do niewielkich rozmiarów, co ułatwia ich przechowywanie oraz transport.

Ważnym aspektem jest również surowiec, który został wykorzystany do ich produkcji. Zależy od niego przede wszystkim waga akcesorium, ale też wytrzymałość i odporność na uszkodzenia.

  • kijki aluminiowe – są bardzo lekkie oraz dostępne w atrakcyjnej cenie, idealne na początki przygody z nordic walking,
  • kijki z włókna węglowego – także posiadają niewielką wagę. Ich atutem jest nie przenoszenie wibracji spowodowanych dotykaniem ich o podłogę, dzięki czemu chodzenie z nimi jest znacznie bardziej komfortowe.

Jak dobrać długość kijków do nordic walking?

Osoba początkująca z pewnością będzie miała nie mały kłopot z dobraniem odpowiedniej długości kijków. Jeśli pojawią się wątpliwości, warto postawić na rodzaj teleskopowy, który zapewni późniejszą regulację. Osoby zaczynające maszerowanie mogą sięgnąć po nieco krótsze kije, a ich odpowiednią długość można obliczyć mnożąc wzrost przez 0,68. Dla osób zaawansowanych idealne będą nieco dłuższe, a ich długość oblicza się poprzez pomnożenie wzrostu przez 0,72.

Dlaczego nasadki do kijków są ważne?

Nasadki nakładane na kijki pozwalają na zwiększenie komfortu podczas maszerowania. Doskonale amortyzują uderzenie kija o podłoże, co powoduje zmniejszenie odczucia wibracji w ręku. Wykonane są zazwyczaj z wysokiej jakości kauczuku, który jest odporny na ścieranie oraz zniszczenie. Dodatkowym atutem ich używania jest zwiększenie przyczepności kija do podłoża, co pomaga usprawnić maszerowanie, zwłaszcza osobom poczatkującym.

Nordic walking – sport dla każdego

Nordic walking jest sportem, który holistycznie działa na organizm. Pozwala na uprawianie aktywności bez obciążania stawów i kręgosłupa. Można zacząć przygodę z tym sportem w każdym wieku, niezależnie od predyspozycji fizycznych. Regularne maszerowanie z kijami wzmacnia wydolność organizmu, zachowuje stawy w dobrej formie oraz angażuje wszystkie mięśnie. Dzięki produkcji endorfin podczas ćwiczeń, zapewnia też dobry nastrój oraz samopoczucie.