Jakie cechy powinna posiadać drukarka przemysłowa 3D?

Drukarka przemysłowa

Przemysłowe drukarki 3D są zaprojektowane z myślą o tworzeniu zaawansowanych, w pełni funkcjonalnych prototypów oraz produktów finalnych. Drukować można narzędzia i oprzyrządowania w formie pojedynczych modeli lub krótkich serii. Wszystko jednak może być dostosowane do indywidualnego zapotrzebowania klienta. Przemysłowy druk 3D umożliwia wytworzenie elementów znacznie przewyższających właściwościami cechy fizyczne elementów końcowych tworzonych w sposób konwencjonalny.

Przemysł kluczowy odbiorca drukarek 3D

Powstanie technologii przyrostowej miało wesprzeć przemysł w procesie szybkiego prototypowania. Drukarki 3D miały robić dokładnie to samo co chociażby frezarki CNC, jednakże miało to być szybsze i dużo tańsze niż w przypadku tradycyjnych metod wytwórczych. Pierwszymi odbiorcami drukarek 3D był przemysł, a w drugiej kolejności medycyna (drukowanie modeli anatomicznych i implantów kości). Mimo iż drukowaniem przestrzennym zainteresowali się hobbyści i amatorzy nowinek technologicznych, tworząc bardzo dynamicznie rozwijający się rynek, to kluczowymi odbiorcami pozostają profesjonaliści – w tym przemysł ciężki, branża lotnicza, czy motoryzacyjna, a także medycyna, wojsko i inne.

Druk 3D integralną częścią Przemysłu 4.0

Przedsiębiorcy spodziewają się, że dzięki wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych takich jak drukarki 3d przemysłowe przede wszystkim poprawi się jakość ich produktów i usług. Oczekują także zwiększenia wydajności pracy i obniżenia kosztów. Poszukując sposobów na zmniejszenie liczby awarii i przestojów w procesach wytwarzania, a także w produkcji nietypowych części zamiennych, coraz częściej decydują się na zastosowanie technologii przyrostowej. Jest to zwłaszcza istotne w sytuacjach gdy te elementy nie są już dostępne, koszt ich zakupu jest wysoki, a czas oczekiwania na części do maszyn wykorzystywanych na linii produkcyjnej jest długi. W takich sytuacjach drukarki 3D coraz częściej stanowią element prewencyjnej strategii utrzymania ruchu.

Najważniejsze cechy jakie powinna posiadać przemysłowa drukarka 3D

  • Technologia zastosowana w drukarkach 3d przemysłowych powinna być wsparta możliwie najnowszymi rozwiązaniami, pozwalającymi na osiągniecie wysokiej jakości druku przestrzennego z nawet najbardziej wymagających tworzyw termoplastycznych.
  • Ważną rolę pełni duży obszar roboczy. Ważne jest, aby był on ogrzewany w sposób kontrolowany przy pomocy systemu ogrzewania, co umożliwia spory zakres opcji filamentów
  • Stół automatycznie poziomowany i kalibrowany względem dyszy drukującej. Dobrze jest jeśli zapewnia dobrą przyczepność drukowanego modelu do powierzchni bez konieczności stosowania dodatkowych raftów.
  • Głowica drukująca pozwalająca na stosowanie materiałów wysokotemperaturowych. Ważne jest, aby głowica posiadała intuicyjny system wymiany narzędzi dzięki czemu można szybko zmieniać średnice dyszy. W niektórych modelach instalowane są dwie głowice, co pozwala użytkownikom eksperymentować z mieszaniem materiałów i kolorów filamentu.
  • Drukarki 3d przemysłowe powinny mieć możliwość stosowania wielorakich filamentów, a także system kontroli podawania materiału eliminujący zatykanie dysz czy zaplątanie materiału.
  • Automatyczna obsługa drukarki 3D. Zdalne sterowanie umożliwiające kontrolowanie procesu z dowolnego miejsca, zarówno z poziomu komputera jak i telefonu. Przydatną funkcją jest możliwość jednoczesnego obsługiwania więcej niż jednej drukarki 3D – np. możliwość włączenia tego samego pliku na kilku maszynach na pomocą jednego kliknięcia.
  • Ekstruder o konstrukcji pozwalającej na wytłaczanie materiału z optymalną siłą i sprzężeniem oraz zwiększonym momentem obrotowym. Obie te cechy wpływają na bardziej precyzyjne ekstrudowanie materiału oraz zmniejszenie ryzyka „przetarcia” filamentu.