Jaki poziom znajomości języka polskiego jest potrzebny, aby rozpocząć studia na polskiej uczelni jako obcokrajowiec?

studiowanie przez obcokrajowcow

Z roku na rok w grupie osób rozpoczynających studia w naszym kraju przybywa cudzoziemców. Często są to przyjezdni z krajów sąsiadujących, jak Ukraina czy Białoruś, lecz także z tak odległych zakątków jak Indie itp. Aby jednak osoby takie mogły podjąć studia na polskiej uczelni, konieczne jest, aby wykazały się one odpowiednim poziomem znajomości języka polskiego. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapraszamy do lektury.

Wymagania wobec cudzoziemców odnośnie znajomości polskiego

Od osób rozpoczynających studia wyższe na polskiej uczelni oczekuje się znajomości języka polskiego, która pozwoli im na swobodną komunikację i zrozumienie bardziej specjalistycznych i złożonych kwestii, jak np. tematy społeczne, polityczne itp. Dlatego właśnie w większości przypadków, kandydaci na studia niebędący Polakami i nie posiadający polskiej matury powinni odznaczać się znajomością języka polskiego przynajmniej na poziomie B2, czyli tzw. poziomie średniozaawansowanym. Znajomość taką poświadcza m.in. certyfikat z języka polskiego wydawany przez Państwową Komisję do spraw Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jak Obcego, który jest jedynym dokumentem honorowanym przez instytucje państwowe i szkoły wyższe.

Gdzie obcokrajowcy mogą nauczyć się języka polskiego?

Istnieje wiele możliwości nauki języka polskiego, a  jedną z nich są kursy języka polskiego dla obcokrajowców. Jeżeli naszym celem jest uzyskanie certyfikatu umożliwiającego nam studia na polskiej uczelni, warto od razu zapisać się na tzw. kurs egzaminacyjny. Jak sama nazwa wskazuje, kurs taki doprowadzi nas do określonego poziomu, w tym wypadku B2, a po jego osiągnięciu będziemy mogli wziąć udział w egzaminie zakończonym ww. certyfikatem. Kursy takie mają wiele zalet, gdy oprócz kształcenia zdolności posługiwania się językiem polskim, uczestnicy zapoznawani są także z wymaganiami i strukturą samego egzaminu oraz uczą się rozwiązywania zadań egzaminacyjnych.

Doskonałym wyborem są kursy w wersji online, które pozwalają na naukę polskiego nawet osobom mieszkającym za granicą. Kursy takie oferuje na przykład szkoła języka polskiego dla obcokrajowców Makilen. Dzięki temu osoby takie mogą rozpocząć kształcenie jeszcze zanim przyjadą do Polski. Zaletą takich kursów jest także mała ilość osób w grupie, przez co łatwiej jest doskonalić kompetencje językowe oraz możliwość uczestnictwa w zajęciach w dogodnym dla siebie czasie i miejscu.