Jak wygląda badanie okresowe samochodu z instalacją gazową?

badanie okresowe

Każdy posiadacz samochodu powinien pamiętać o regularnym dokonywaniu badań okresowych – bez nich auto nie może legalnie uczestniczyć w ruchu drogowym. Dotyczy to również samochodów wyposażonych w instalację gazową, czyli popularne LPG. Dowiedz się jak wygląda badanie okresowe pojazdów z LPG, jaka jest jego cena i jakie dokumenty należy do niego przygotować.

Przebieg badania samochodu z LPG

Badanie okresowe samochodów z instalacją gazową nie różni się znacząco od badania innych pojazdów drogowych. W ich trakcie sprawdzane są kluczowe dla bezpieczeństwa jazda układy i podzespoły, m.in.:

  • układ hamulcowy,
  • silnik,
  • zawieszenie i amortyzatory,
  • światła,
  • stan ogumienia,
  • szyby,

Sprawdzany jest również skład spalin emitowanych przez pojazd. W przypadku samochodów zasilanych gazem badanie obejmuje również sprawdzenie stanu technicznego instalacji LPG, przede wszystkim szczelności przewodów i połączeń. Diagnosta sprawdza również czy instalacja została wpisana do dowodu rejestracyjnego pojazdu (bez tego badanie nie może zostać uznane) oraz legalność komponentów. Z tego powodu do przeprowadzenia badania konieczne jest przedstawienie tzw. paszportów – czyli świadectwa legalizacji zbiornika oraz świadectwo legalizacji montażu LPG. Zbiornik gazu jest legalizowany na okres 10 lat – po tym czasie należy odnowić legalizację lub wymienić ten element na nowy. Jeśli diagnosta stwierdzi, że zbiornik jest starszy niż 10 lat, a jego legalizacja nie została odnowiona, nie dopuści samochodu do ruchu.

Jak często należy przeprowadzać badanie samochodu z LPG?

Zgodnie z przepisami, każdy pojazd drogowy musi przechodzić obowiązkowe badanie okresowe w ustalonych odstępach czasu. Dla samochodów osobowych pierwsze badanie musi zostać przeprowadzone do 3 lat od daty pierwszej rejestracji. Następne badanie przeprowadza się po 2 latach od dnia wykonania pierwszego badania, zaś trzecie i każde kolejne – przed upływem roku. W przypadku samochodów z instalacją LPG sytuacja wygląda inaczej. Niezależnie od wieku samochodu oraz daty jego pierwszej rejestracji, każde badanie musi być wykonane w przeciągu roku. Innymi słowy – jeśli kupimy nowy samochód i od razu zdecydujemy się na montaż instalacji LPG, pierwsze badanie okresowe musimy wykonać w ciągu roku od wpisania instalacji do dowodu rejestracyjnego.

Gdzie wykonać badanie okresowe samochodów LPG i ile to kosztuje?

Badanie okresowe samochodów LPG można wykonać wyłącznie w legalnie działającej stacji kontroli pojazdów – badanie te są w zakresie uprawnień zarówno stacji podstawowych, jak i okręgowych. SKP działają bardzo często przy serwisach samochodowych, takich jak Silesia Cars Center. Obecnie koszt badania to 161 złotych – dla porównania badanie samochodu bez instalacji gazowej wynosi 98 złotych.