Na czym polega wiercenie studni?

odwierty studni

Czysta i dobrej jakości woda to coś, czego brakuje wielu z nas, dlatego jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym warto zainwestować w przydomową studnię głębinową i raz na zawsze odciąć się od wodociągów. Takie rozwiązanie da nam czystą i smaczną wodę, którą będziemy czerpać za darmo z własnego źródła. Na czym jednak polega wiercenie samej studni? Podpowiadamy.

Metoda płuczkowa – odwiert studni

Wiercenie studni w Poznaniu metodą płuczkową wykorzystuje się od wielu lat, zarówno przy wierceniu studni, jak i w odwiertach geotermalnych. Jej główną cechą charakterystyczną jest sposób usuwania zwiercin. Płuczka wiertnicza to medium ciekłe lub też gazowe, jej zadaniem jest chłodzenie świdra i jednoczesne oczyszczanie go ze zwiercin. Ponadto odpowiada ona także za smarowanie przewodu wiertniczego. Wszystkie te funkcje mają na celu wynoszenie zwiercin na powierzchnię i ochronę dna przed opadającym urobkiem.

W tej metodzie płuczka zostaje wtłoczona do tworzonego otworu, w celu oczyszczenia go ze znajdujących się na dnie zwiercin. Ogromną zaletą metody płuczkowej jest szybki czas pracy, ponieważ otwór oczyszczany jest z urobku w trakcie pracy, której nie trzeba przerywać, tak jak dzieje się to w przypadku innych metod.

Metoda udarowo-obrotowa – gdzie się sprawdzi?

Jest dużo mniej popularna i najczęściej używana w przypadku bardzo twardych powierzchni. Wykonuje się ją przez połączenie młotów wiertniczych z wiertnicami hydraulicznymi. Ich użycie sprawia, że w czasie wiercenia łączy się działanie obrotów z udarami. Należy również pamiętać, że decydując się na metodę udarowo-obrotową zwierciny nie są od razu wynoszone na powierzchnię tak jak w przypadku studni płuczkowej.

Do takich prac konieczne jest wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, takiego jak młotek wgłębny, a także wiertnica. Obowiązkowym narzędziem będzie również sprężarka, której zadaniem jest dostarczenie powietrza służącego do płukania otworu. Studnie głębinowe w Szczecinie będą świetnie sprawdzać się w domkach jednorodzinnych.