Jak uporządkować kable w domu? Porady i wskazówki

chowanie kabli w domu

Przewody zasilające urządzenia elektryczne to nieodłączny element wyposażenia każdego mieszkania czy domu jednorodzinnego. Poplątane i porozrzucane wewnątrz pomieszczeń kable stanowią spory problem dla mieszkańców. Nieestetyczna plątanina przewodów wpływa negatywnie na wygląd wnętrza. Jak uporządkować kable? Co zrobić, by zapanować nad bałaganem w pobliżu sprzętu RTV i AGD? Zapraszamy do lektury dalszej części artykułu.

Praktyczne sposoby na maskowanie nieestetycznych przewodów

Kable i przewody pełnią bardzo ważną funkcję. Doprowadzają prąd do użytkowanych w domu urządzeń elektrycznych, dzięki czemu zapewniają im nieprzerwaną pracę. Pomimo tego, że są to elementy niezwykle funkcjonalne, mają jedną dużą wadę – nieestetyczny wygląd. Aby porozrzucane na podłodze kable nie szpeciły wnętrza, warto je ukryć. Sposobów na to jest co najmniej kilka. Najefektywniejszym z nich jest wykorzystanie listew podłogowych lub specjalnych maskownic ułożonych wzdłuż podłogi i sufitu. To praktyczne rozwiązanie, pozwalające na skuteczne grupowanie kabli i dyskretne poprowadzenie ich w całym pomieszczeniu.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik sklepu internetowego porzadekwkablach.pl, oferującego produkty do zabezpieczania i porządkowania przewodów elektrycznych: Z uwagi na fakt, że listwy podłogowe są widoczne z zewnątrz, ich wybór musi być dokładnie przemyślany. Wygląd listew powinien być dopasowany do koloru ścian oraz elementów dekoracyjnych obecnych w danym pomieszczeniu. Tylko w takim przypadku listwa będzie ciekawym dopełnieniem wnętrza, a nie tylko kolejnym zbędnym dodatkiem wewnątrz budynku. Aby ułatwić sobie dostęp do konkretnych kabli, listwy warto oznaczyć przy użyciu kolorowych naklejek lub taśm.

Jak ukryć kable w pobliżu telewizora?

Telewizor to urządzenie obecne w niemal każdym polskim domu. Użytkownicy często podłączają do niego konsolę do gier, odtwarzacz płyt DVD czy kino domowe wraz z zestawem głośników. Wszystkie te sprzęty mają własne kable zasilające, co rodzi poważny problem z ich przechowywaniem. Rozwiązaniem tego kłopotu jest zakup specjalnego organizera na przewody. Wiązki kabli spięte ze sobą przy użyciu opasek rzepowych można dzięki temu ukryć w nowoczesnych obudowach przymocowywanych do szafek RTV. To rozwiązanie doskonale sprawdza się również w przypadku biurek komputerowych z dużą ilością ładowarek i adapterów sieciowych. Jeszcze lepszym pomysłem na zamaskowanie niepotrzebnych przewodów jest umieszczenie ich w ścianie, jednak wymaga to większego remontu, przez co nie jest dostępne dla wszystkich.