Jak działają aparaty ortodontyczne?

aparat ortodontyczny

Zdiagnozowano u Ciebie wady zgryzu? Chcesz cieszyć się pięknym uśmiechem, bez widocznych nierówno rozstawionych zębów? Rozwiązaniem dla Ciebie będzie leczenie ortodontyczne z zastosowaniem indywidualnego aparatu ortodontycznego. W jaki sposób działają, na jakie konkretne wady pomagają i jakie obecnie rodzaje tych aparatów pacjenci mogą wybierać, dowiesz się z niniejszego artykułu. Wykaż się cierpliwością, a osiągniesz swój cel!

Ogólna zasada działania aparatów ortodontycznych

Te aparaty zakłada się na potrzeby leczenia ortodontycznego, podejmowanego w celu usunięcia wad zgryzu lub szczękowo-twarzowych. Przyrząd ten działa na zasadzie wywierania nacisku na określone partie zębów. Poprzez taką ingerencję oczekuje się wystąpienia zmian ułożenia i pozycji uzębienia, co finalnie powinno zaowocować wyprostowaniem. Uszczegółowiając, proces naprawy zachodzi ze względu na zanik tkanki kostnej, która pierwotnie występowała w miejscu, gdzie ząb został przemieszczony. Z kolei tam, gdzie wybrana partia zębów znajdowała się wcześniej, tkanka kostna zaczyna się nawarstwiać. Decydując się na leczenie, należy liczyć się z jego długim czasem trwania, ponieważ proces zaniku trwa krócej, niż odbudowy, co sprawia, że prostowanie zębów jest długotrwałe.

Specjalistyczne działanie aparatu ortodontycznego w zależności od jego typu

Mimo iż ogólna zasada działania aparatów ortodontycznych jest zbliżona, to jednak konkretny sposób ich wpływu na stan uzębienia zależy od rodzaju urządzenia. Aby mieć pewność indywidualizacji procesu leczenia, dostosowanego do potrzeb i oczekiwań pacjenta, warto skorzystać z usług profesjonalnego gabinetu dentystycznego Stomatologia.me Gabrieli Świderek w Kołobrzegu. Wyróżnia się aparaty ruchome, które należy nosić kilkanaście godzin w ciągu doby. Stosuje się je w przypadku zdiagnozowania wad szczęki. Na zęby wpływają nieznacznie. Z tego względu, jeżeli dąży się do skorygowania zaawansowanych wad, należy zastosować leczenie aparatem stałym. Ma on szerokie zastosowanie, jednak najczęściej niweluje się nim wady ułożenia zębów względem siebie i wady zgryzu. Pacjenci mają do wyboru liczne rodzaje aparatów, m.in.: metalowe (tytanowe i niklowe), przezroczyste, lingwalne (językowe), samoligaturujące oraz estetyczne (kryształowe i ceramiczne).