Czujniki ruchu w domu – gdzie warto je zastosować?

czujniki ruchu

Za pomocą czujników ruch prowadzone są obecnie różne procesy przemysłowe, ale również elementy te znalazły szerokie zastosowanie w domach i mieszkaniach. Zobacz, gdzie warto zastosować czujniki ruchu i jakie są główne korzyści wynikające z ich używania!

Czujniki ruchu na klatce schodowej

Najczęściej czujniki ruchu umieszczane są w domach na klatkach schodowych. To przestrzeń, gdzie światło włącza się tylko na określony czas, gdy korzysta się ze schodów, dlatego też potem trzeba je wyłączyć.

Gdy zdecydujemy się na zamontowanie czujników ruchu, w takim przypadku możemy bezpieczniej korzystać z klatki schodowej, bez konieczności każdorazowego włączania i wyłączania na niej oświetlenia.

Czujnik ruchu natychmiast wykryje wtedy ruch, a następnie uruchomi on oświetlenie. Może być to zarówno światło zamontowane na suficie w pomieszczeniu, jak i oświetlenie umieszczone bezpośrednio psy schodach lub pod stopniami, które jest również dekoracyjne.

Czujnik ruchu w strefie wejściowej do domu

Następnym pomysłem na zastosowanie czujników ruchu jest umieszczenie ich w strefie wejściowej do domu. W takim przypadku czujniki ruchu także są połączone z oświetleniem, ale warto wskazać, że również mogą być one połączone z systemami bezpieczeństwa jak alarm, monitoring.

Czujnik współpracujący z oświetleniem może w takim przypadku uruchomić lampę wtedy, gdy w zasięgu znajdzie się osoba. Wtedy można łatwo zadzwonić do drzwi albo wyjąć klucze z torby. Zamontowanie czujnika ruchu w tym miejscu będzie więc także świetnym wyborem.

Czujnik ruchu na podwórku

Gdy jesteśmy już na dworze, w takim przypadku warto też wspomnieć o zastosowaniu czujników ruchu na podwórku. W tym przypadku mają one podwójne przeznaczenie, ponieważ dzięki nim można bezpieczniej korzystać z otoczenia domu, a także mają one funkcję prewencyjną, zmniejszając ryzyko włamań, aktów wandalizmu.

W takim przypadku duże znaczenie ma miejsce, gdzie umieszczone zostaną czujniki ruchu. Powinno być ono dobrane tak, by objęły swoim zasięgiem wymagany obszar. Można też zdecydować się na kupno oświetlenia zintegrowanego z czujnikami.

Czujniki ruchu w meblach

Gdy chodzi o praktyczne zastosowanie czujników ruchu w domu, warto też wspomnieć, że można zamontować je także w meblach, na przykład w szafach przesuwnych, ubraniowych, meblach kuchennych czy w szufladach.

W momencie, w którym będzie się otwierało mebel, wtedy czujniki ruchu natychmiast wykryją ruch i mogą uruchomić oświetlenie. Zgaśnie ono wtedy, gdy zamknie się mebel lub po określonym czasie.