Koszty energii cieplnej systematycznie rosną. Nie dziwi więc fakt, że coraz częściej szukamy skutecznych sposobów na oszczędności, dzięki którym będziemy mogli płacić mniej, nie tracąc na komforcie termicznym. Sposobem na oszczędności jest montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Ile można dzięki niej zaoszczędzić i dlaczego? Czy rozwiązanie to sprawdzi się w domu jednorodzinnym? Podpowiadamy.
Rekuperacja – czym jest i dlaczego warto w nią zainwestować?
„Rekuperacja” to termin, który w ostatnich latach, jest odmieniany przez wszystkie przypadki. Nie ma się czemu dziwić, bo inwestycja w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła szybko się zwraca, pozwalając zaoszczędzić sporo cennej energii cieplnej i zauważalnie zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to skuteczna alternatywa dla tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, przez którą w sezonie grzewczym ucieka sporo energii cieplnej, a wraz z nią, naszych ciężko zarobionych pieniędzy. Choć w przypadku nowoczesnych rozwiązań musimy zainwestować, aby zyskać, to inwestycja w rekuperację naprawdę się opłaca. Rozwiązanie to pozwala szybko zauważyć obniżenie się kosztów związanych z ogrzewaniem budynku, poprawiając jednocześnie panujący w nim mikroklimat oraz zwiększając komfort termiczny. Instalacją systemów wentylacyjnych z rekuperacją zajmują się specjaliści z firmy RKinstal, którzy chętnie służą radą i doświadczeniem na etapie planowania i doboru elementów instalacji.
Jak działa rekuperacja?
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, pozwala ograniczyć straty cennej energii cieplnej, których nie sposób uniknąć, gdy korzystamy z systemu wentylacji naturalnej. Rozwiązanie to pozwala przy niskich kosztach eksploatacji zaoszczędzić nawet do 50% zużywanej energii, jeżeli nasz dom jest odpowiednio zaizolowany termicznie, czyli ma szczelne okna, drzwi i wykonane ocieplenie elewacji oraz stropów. Rekuperacja pozwala na odzyskanie ciepła z mechanicznie usuwanego z budynku powietrza w celu ogrzania nim powietrza wtłaczanego do budynku, co sprawia, że zmniejszamy straty energii cieplnej związane z wentylacją praktycznie do zera. Co więcej, wtłaczane do budynku powietrze nie wymaga podgrzewania, co także wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie.
Leave a Reply