Jak wygląda praca opiekunki w zastępstwie?

opiekun seniora

Zajmowanie się osobą starszą wymaga dużego zaangażowania ze strony opiekunki, szczególnie w przypadku seniorów w zaawansowanym wieku i cierpiących na poważne dolegliwości. Z drugiej strony opiekunka ma swoje życie prywatne, które niekiedy koliduje z jej obowiązkami służbowymi. W takich przypadkach zazwyczaj poszukuje się opiekunki zastępczej. Jak wygląda jej praca z podopiecznym?

Kiedy potrzebne jest zastępstwo dla opiekunki?

Istnieje wiele sytuacji, kiedy opiekunka zatrudniona na zleceniu długoterminowym nie jest w stanie tymczasowo wypełniać swoich obowiązków. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku, kiedy opiekunka sama doświadcza poważniejszych problemów zdrowotnych (np. urazów, które utrudniają poruszanie się) – w innych przypadkach przeszkodą jest wyjątkowa sytuacja rodzinna (np. choroba bliskiego krewnego). Wiele spośród zatrudnionych na stałe opiekunek wraca do domu również w okresach świątecznych lub na wakacje. Niezależnie od tego, co sprawia, że opiekunka musi czasowo zawiesić swoją pracę, jej podopieczny wciąż wymaga profesjonalnej pomocy – dlatego w takich sytuacjach szuka się dla niego opiekunki w zastępstwie. Zajmuje się tym między innymi agencja Prestige24h.

Na czym polega praca opiekunki w zastępstwie?

Co do zasady praca opiekunki w zastępstwie nie różni się znacząco od pracy wykonywanej przez opiekunkę zatrudnionej na zleceniu długoterminowym. Opiekunka na zastępstwie ma te same obowiązki, a więc musi między innymi:

  • dbać o higienę podopiecznego,
  • przygotowywać seniorowi posiłki zgodne z zaleconą dietą,
  • pilnować przyjmowania leków,
  • dbać o czystość w otoczeniu seniora,
  • monitorować stan zdrowia podopiecznego i w razie potrzeby informować o lekarza.

Czy warto zdecydować się na zlecenie na zastępstwo?

Oferty pracy w opiece na zastępstwo to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą spróbować swoich sił w opiece, ale obawiają się, że długoterminowe zlecenia trwające co najmniej dwa miesiące będą zbyt dużym wyzwaniem. Z drugiej strony w branży opiekunek istnieje cała grupa osób wyspecjalizowanych w przyjmowaniu krótkich zleceń. Są to opiekunki z wieloletnim doświadczeniem, które nie mają żadnego problemu z adaptowaniem się do wciąż różnych warunków pracy. Istotną zaleta krótkoterminowych zleceń na zastępstwo są atrakcyjne zarobki – zazwyczaj dzienne wynagrodzenie na „sezonówkach” jest wyższe, niż dniówka w zleceniach długoterminowych, ponadto wiele agencji oferuje swoim opiekunkom różnego rodzaju premie np. za wyjazd w czasie sezonu świątecznego.