Gałki drewniane do mebli, wszystko co warto o nich wiedzieć ?

Mogłoby się wydawać, że uchwyty do mebli pełnią jedynie funkcje praktyczne. Jak się jednak okazuje, wyżej wspomniane odgrywają także istotną rolę jeśli chodzi o prezencję danego mebla. Przede wszystkim mogą zmienić jego wygląd, a także podkreślić styl. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych rodzajów uchwytów do mebli. Różnią się one między sobą kształtem, wyglądem, a także materiałami  z jakich zostały wyprodukowane. W tym artykule skupimy się jednak na konkretnym rodzaju uchwytów, którymi są gałki drewniane do mebli.

Gałki drewniane do mebli – jakie korzyści płyną z ich zastosowania?

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że drewniane elementy wyposażenia wnętrz nadają przytulności i ciepła pomieszczeniom, w których się znajdują. To samo możemy powiedzieć o gałkach drewnianych do mebli. Ponadto, dzięki ich zastosowaniu można odmienić wygląd mebli, podkreślić wyjątkowy charakter oraz styl. Co ważne są one przyjemne w dotyku, czym niewątpliwie królują nad uchwytami wykonanymi np. z metalu.

Gałki drewniane do mebli – czym kierować się podczas ich wyboru?

Podstawową zasadą, jaką należy kierować się wybierając gałki drewniane do mebli jest styl wyposażenia, którego uzupełnienie będą tworzyć. Jak wiadomo, wygląd gałek dedykowanych meblom nowoczesnym będzie zgoła odmienny od tych, przeznaczonych do mebli klasycznych. Co istotne, ważny jest również kolor mebli. Nawet, jeżeli barwa gałki będzie różniła się od powierzchni drzwi w szafce czy szuflady, należy pamiętać o tym, aby zestawienia dokonać w taki sposób, który pozwoli im stworzyć spójną całość. Kolejną ważną kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę wybierając gałki drewniane do mebli (np. tutaj: dotmanufacture.com), jest rodzaj fasady mebli, czyli matowa lub błyszcząca. Jeżeli nasza kuchnia, salon czy jadalnia są wyposażone w meble matowe, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie dobranie do nich matowych gałek. Jeżeli jednak posiadamy meble błyszczące, powinniśmy postawić również na błyszczące gałki. Ważne są także ich wymiary. Jeśli nie do końca wiemy, jaki rozmiar będzie najbardziej odpowiedni w przypadku wyposażenia, jakie posiadamy w naszym domu czy mieszkaniu, najbezpieczniejszym rozwiązaniem może okazać się postawienie na te o wymiarach standardowego mocowania. Pamiętajmy również o tym, że gałki drewniane do mebli powinny być praktyczne i pozwalać nam w łatwy i szybki sposób otwierać dany mebel.

Gałki drewniane do mebli – jak chronić je przed zniszczeniem?

Wybierając metodę ochrony drewnianych gałek do mebli, powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na otoczenie, w jakim wyżej wspomniane będą stosowane. Pierwszą z metod ochrony jest pokrycie uchwytu naturalnym woskiem. Ta opcja sprawdzi się przede wszystkim w przypadku gałek, które są używane zaledwie kilka razy w ciągu dnia i nie mają kontaktu z wilgocią. Zaletą stosowania tego typu ochrony jest fakt, że wosk pozwala oddychać pokrytym nimi gałkom i co ważne zachować wszelkie właściwości naturalnego drewna. Kolejną metodą ochrony, jest stworzenie na uchwycie olejowej powłoki. Dzięki właściwościom oleju, który wnika w głąb włókien uchwytu, zostaje on zabezpieczony przed wilgocią. W związku z tym ten rodzaj zabezpieczenia sprawdzi się w przypadku gałek, które narażone są właśnie na szkodliwe działanie wilgoci, jak choćby te znajdujące się w meblach kuchennych. Co istotne, aby móc cieszyć się dobrym wyglądem gałek drewnianych, powinno się co jakiś czas odświeżyć powłokę olejową. Ostatnią opcją ochrony drewnianych uchwytów jest zastosowanie specjalnego lakieru. Dzięki niemu gałki są zupełnie odporne na wszelkie działanie wilgoci. Minus jest taki, że drewno nim pokryte przestaje zupełnie oddychać.

Zobacz także: Uchwyty meblowe do pokoju dziecięcego