Czym się kierować przy wyborze dobrej książki dla dzieci?

Czym się kierować przy wyborze dobrej książki dla dzieci?

Dobra literatura dla dzieci powinna wspierać ich rozwój we wszystkich wymiarach. Mowa zarówno o kwestiach związanych z emocjami, jak i o płaszczyźnie dotyczącej poznawania, społecznej, kulturalnej oraz moralnej. Książki dla dzieci to takie małe okno na świat. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby dokonać słusznego wyboru spośród setek książek pod którymi uginają się półki w księgarniach.

Książki dla dzieci – czego mają uczyć?

Książki dla dzieci stanowią świetną trampolinę do rozwoju mowy dziecka. Nauka języka i myślenia (skutkowego, abstrakcyjnego, krytycznego) z ich udziałem nabiera tempa. Czytanie rozwija inteligencję emocjonalną, w tym w dużej mierze empatię oraz poczucie własnej wartości. Dobrze dobrane książeczki dziecięce poszerzają wiedzę, a także kształtują umiejętności społeczne oraz postawy prospołeczne.

Czytanie dzieciom bardzo wpływa również na wspieranie ich zainteresowań oraz otwartości na otaczający je świat. Dziecko dzięki nim buduje swoje potrzeby kulturalne, uwrażliwia na piękno oraz wzmacnia charakter. Kwestia, aby dopasować je dobrze zarówno do wieku dziecka, jak i jego indywidualnych upodobań.

Kryteria dobrego wyboru książki dla dziecka

Każde dziecko jest inne. Inaczej postrzega świat, ma swoje przyzwyczajenia, upodobania. Kiedy wybieramy książkę dla dziecka koniecznie weźmy to pod uwagę. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje jakość danej publikacji oraz to, czy jest dopasowana do wieku młodego czytelnika. Nie powinna to jedbak być nadrzędna kwestia, która będzie determinowała nasz wybór.

Jakie więc są książki dla dzieci, które można określić mianem tych dobrych. Przede wszystkim dobre publikacje dziecięce są sensowne, są po prostu o czymś. Objaśniają świat, rozwijają jakąś cechę albo umiejętność. Muszą być skierowane do dziecka i je zaciekawić. Nic tak nie nuży malucha i nie zniechęca jednocześnie, niż nudna książka. To bardzo krótka droga do tego, aby dziecko na widok książki uciekało czym prędzej, byleby tylko nie musieć słuchać czytanych opowieści. Jeśli szukasz książek dla dzieci koniecznie poznaj ofertę sklepu internetowego Tantis: https://tantis.pl/ksiazki-dla-dzieci-c5062.html

Bardzo ważne jest także to, aby książki uczyły dziecko myślenia, a także unikania stereotypów związanych np. z rasą czy narodowością i kulturą. Dobrze, jeśli uczą najmłodszych optymizmu, wiary we własne możliwości, a także napisane są poprawną polszczyzną. Nie zapominajmy, że ich zadaniem jest rozwój mowy i słownictwa, więc wszelkie błędy są raczej niedopuszczalne.

Kluczową kwestią jest dopasowanie książki do wrażliwości dziecka oraz jego dojrzałości emocjonalnej. Bardzo istotną kwestią jest również to, aby dostarczała ona rozrywkę, a nie, była bodźcem do siania lęku. Nie ma nic gorszego niż budowanie napięć dziecka, które potem mogą mieć bardzo negatywny wpływ na jego rozwój oraz poczucie bezpieczeństwa.

Zobacz także: https://www.e-szkrab.pl/10-najczestszych-bledow-w-wychowywaniu-dzieci/