Dlaczego należy zabezpieczać wykopy?

zabezpieczenie wykopu

Zabezpieczenie wykopu to jeden z pierwszych etapów wszelkich prac budowlanych. Pozwala ono nie tylko zadbać o bezpieczeństwo pracowników i osób postronnych, ale umożliwia także prowadzenie kolejnych prac. Nieodpowiednie podejście do tej kwestii mogłoby doprowadzić do wypadku, a także mieć wpływ na całą inwestycją budowlaną. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego należy zabezpieczać wykopy.

Po pierwsze – prawo

Pierwszym powodem, dla którego należy zabezpieczać wykopy budowlane są kwestie prawne. Zgodnie z normami BHP większość wykopów należy zabezpieczyć w taki sposób, aby uniemożliwić pracownikom oraz osobom postronnym wpadnięcie do ich wnętrza. Do każdego wykopu, którego głębokość przekracza metr, trzeba wykonać bezpieczne wejście. Po zmroku, a także wtedy, kiedy prace nie są wykonywane, obowiązkowe jest także ustawienie barier ochronnych wraz ze światłem ostrzegawczym.

Prawo zwalnia z obowiązku zabezpieczenia wykopy do 1 metra w gruntach twardych, gdzie nie ma obciążenia. Istnieje też taka możliwość dotycząca wykopów do 2 metrów głębokości, jednak muszą potwierdzać ją badania gruntu wraz z raportem geologiczno-inżynierskim. W pozostałych przypadkach istnieje obowiązek zabezpieczenia wykopu, dlatego też wykonanie odpowiedniej obudowy ma tak duże znaczenie. Zbagatelizowanie wykonania właściwej obudowy wykopu może narazić inwestora na dotkliwe kary.

Po drugie – bezpieczeństwo

Drugą niezwykle istotną kwestią jest bezpieczeństwo – zarówno pracowników, jak i inwestycji, co potwierdza przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.

Obudowa wykopów jest niezwykle ważna, gdyż niewłaściwe podejście do tej kwestii może stanowić zagrożenie dla ludzi. Z tego powodu wszelkie działania powinny być przeprowadzone w taki sposób, aby nie doprowadzić do osypywania się wykopu i zbieranie się w nim wody. Co więcej, koniecznie trzeba zabezpieczyć zlokalizowane nieopodal drogi, a także linie kolejowe, które muszą być wyłączone z ruchu na czas prac. W przypadku zbagatelizowania tej kwestii mogłoby dojść do wypadków z udziałem pracowników, a także osób postronnych, wyjaśnia nasz rozmówca.

Oprócz bezpieczeństwa ludzi równie istotną kwestią jest także bezpieczeństwo samej inwestycji budowlanej. W przypadku wykonania niewłaściwej obudowy wykopu, ziemia mogłaby się osuwać do jego wnętrza, co uniemożliwiałoby prowadzenie dalszych etapów prac.