Wykorzystanie krat pomostowych w produkcji podjazdów dla osób niepełnosprawnych

kraty pomostowe

W ostatnich latach ogromną uwagę przykłada się do dostosowywania poszczególnych elementów publicznej infrastruktury do specyficznych potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyrazem takiej troski często okazuje się budowa odpowiednio skonstruowanych podjazdów, po których mogą się swobodnie przemieszczać ludzie poruszający się na wózkach inwalidzkich. Do produkcji takich podjazdów często wykorzystuje się kraty pomostowe. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

Kraty pomostowe – różne rodzaje

Kratami pomostowymi najczęściej nazywa się specjalistyczne elementy konstrukcyjne zrobione ze stali, które znajdują powszechne zastosowanie w budownictwie przemysłowym oraz chemicznym. Doskonale nadają się one do wykonywania kładek, schodów i pomostów, a także do wypełniania balustrad i zabezpieczania studzienek kanalizacyjnych. Kraty pomostowe można podzielić na różne rodzaje. Wśród nich wymienia się przede wszystkim modele:

  • wciskane – powstające pod wpływem wprasowania płaskownika poprzecznego w odpowiednio przycięty płaskownik nośny;
  • zgrzewane – ich charakterystyczną cechą jest prostopadłe połączenie prętów poprzecznych oraz płaskowników nośnych poprzez wtopienie jednego elementu w drugi;
  • ząbkowane (seratowane) – łączące w sobie zalety krat wciskanych oraz zgrzewanych; artykuły te mają właściwości antypoślizgowe;
  • profilowane – doskonale nadające się do pokrywania pomostów oraz podjazdów dla wózków inwalidzkich.

Poszczególne kraty pomostowe różnią się między sobą rozmiarami oraz masą. Mają one także oczka o różnej wielkości.

Dlaczego warto wykorzystywać kraty pomostowe do budowy podjazdów?

Pierwotnie kraty pomostowe były wykorzystywane głównie do tworzenia pomostów w halach produkcyjnych i fabrykach. Dzięki nim można było w miarę sprawnie oraz bezpiecznie przemieszczać się między rozmaitymi pomieszczeniami zlokalizowanymi na wyższych piętrach. Ogromną zaletą tego typu produktów jest możliwość ich montowania pod różnymi kątami. Dzięki temu można stworzyć funkcjonalny podjazd dla osób starszych i niepełnosprawnych mających problemy ze swobodnym poruszaniem się. Trakty komunikacyjne wykonane z krat pomostowych oferowanych przez takie firmy, jak METALZBYT POZNAŃ, można spotkać m.in. przy domach prywatnych oraz wielorodzinnych, a także przy szpitalach, przychodniach, aptekach oraz ośrodkach rehabilitacyjnych. Warto też mieć świadomość, że kraty pomostowe ułatwiają przemieszczanie się wózkom dziecinnym i sklepowym. Można z nich zatem skorzystać także przy żłobkach i przedszkolach oraz sklepach i marketach.