Czy szyby w aucie można zaklejać folią?

oklejanie szyb folia

Wielu kierowców wprowadza do swojej samochodu różnego rodzaju modyfikacje, które mają im ułatwić codzienną eksploatację pojazdu. Jedną z takich modyfikacji jest przyciemnianie szyb poprzez oklejenie ich folią. Wokół tego tematu na przestrzeni lat narosło sporo nieporozumień – między innymi co do legalności takiego rozwiązania. Sprawdźmy, co polskie prawo mówi na ten temat.

Czy oklejanie szyb jest legalne?

Zgodnie z zapisami zawartymi w ustawie Prawo o ruchu drogowym oklejanie przedniej i oraz przednich bocznych szyb samochodu jest… legalne! Niemniej spełnione muszą być pewne warunki. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że po oklejeniu szyby powinny odznaczać się odpowiednio wysoką przepuszczalnością światła. Dla szyby przedniej wartość ta wynosi 75%, zaś dla szyb bocznych – 70%. Ponadto szyby można oklejać wyłączenie atestowanymi foliami, a firma dokonująca modyfikacji jest zobowiązana do wydania właścicielowi samochodu specjalnego potwierdzenia z informacją o przepuszczalności światła. Dokument ten jest ważny podczas kontroli drogowej. Zbyt mocne przyciemnienie szyb pociąga za sobą konsekwencje — kierowcy grozi nie tylko mandat w wysokości do 500 złotych, ale nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Aby odzyskać dokument, należy doprowadzić auto do pierwotnego stanu. Podobne kary są przewidziane za brak atestu.

Co istotne, podobnych wymogów nie stosuje się wobec szyby tylnej oraz bocznych tylnych – w ich przypadku nie ma żadnych ograniczeń, można je zakleić całkowicie. Bardzo często z takiej furtki korzystają firmy, dla których samochód służbowych jest jednocześnie nośnikiem reklamy.

Usługę oklejania szyb samochodowych znajdziemy w ofercie firmy Real Auto.

Czy warto zdecydować się na oklejenie szyb folią?

Przyciemnienie szyb folią to rozwiązanie, które sprawdzi się w dwóch sytuacjach. Przede wszystkim warto z niego skorzystać, jeśli chcemy poprawić komfort jazdy samochodem. Przyciemniane szyby poprawiają widoczność w trakcie słonecznych, jasnych dni, a przy okazji ograniczają nagrzewanie samochodu – dzięki temu schłodzenie wnętrza samochodu jest dużo łatwiejsze. Dodatkowo przyciemnienie szyby korzystnie wpływy na estetykę samochodu, szczególnie dotyczy to aut z grupy luksusowych i sportowych. Folia może również do pewnego stopnia zapobiegać uszkodzeniom, takim jak rysy i pęknięcia, co zmniejsza ewentualne koszty napraw.