Jazda z przyczepą samochodową w świetle przepisów

przyczepa samochodowa

Używanie przyczepy samochodowej do przewozu materiałów budowlanych, mebli czy pojazdów kołowych jest bardzo wygodne i pozwala zaoszczędzić dużo czasu. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno lub wypożyczenie przyczepki samochodowej powinniśmy zapoznać się z kilkoma obowiązującymi zasadami jej użytkowania, które są regulowane przez przepisy polskiego prawa.

Wymagane uprawnienia i hamulec najazdowy

Kierując samochodem z doczepioną przyczepą lekką do 750 kg, przeważnie nie musimy legitymować się dodatkowymi uprawnieniami, a wystarczającym dokumentem w tym przypadku będzie prawo jazdy kategorii B. Jazda z taką przyczepą jest jednak możliwa pod warunkiem, że cały zestaw składający się również z samochodu nie będzie przekraczał masy 4250 kg. Natomiast do kierowania pojazdem z ciężką przyczepką samochodową, gdzie cały zestaw złożony z auta i przyczepy jest cięższy niż dopuszczalne 3,5 tony, potrzebna już będzie kategoria E. Jeżeli jednak norma nie została przekroczona, to również nie musimy wyrabiać sobie dodatkowych uprawnień.

To, ile waży przyczepa i do jakiej kategorii się zalicza, ma też znaczenie w kontekście wymogu posiadania hamulca najazdowego, który oczywiście musi być w pełni sprawny technicznie. W przyczepach lekkich do 750 kg hamulec najazdowy nie jest wymagany.

Stan techniczny przyczepy: o tym trzeba pamiętać

Oczywiście nie tylko hamulec najazdowy musi odznaczać się doskonałym stanem technicznym. Dotyczy to także zaczepów przyczepy, które powinny się bezproblemowo blokować w pozycji zamkniętej. Natomiast na haku nie może być luzów, które zwykle są objawem posuniętego zużycia zaczepu. Należy też pamiętać o kontrolowaniu tego, czy instalacja elektryczna dobrze działa, a opony mają wystarczająco dużo powietrza. Zarówno gniazda elektryczne, jak i haki muszą być regularnie czyszczone. Dodatkowo hak powinien być zabezpieczony osłoną oraz mieć nasmarowaną kulę.

Rejestracja przyczepy

Nie tylko samochód, ale także przyczepę samochodową trzeba zarejestrować. W dopełnianiu formalności i kompletowaniu dokumentów nie jesteśmy skazani jednak tylko na siebie – takie firmy jak dostawca przyczep Przyczepy Bold, pomagają klientom w tej procedurze. Aby otrzymać tablice i dowód rejestracyjny trzeba złożyć wniosek w Wydziale Transportu i Komunikacji w urzędzie, który jest właściwy dla naszego miejsca zamieszkania.