Czy istnieją ograniczenia wiekowe dotyczące wynajmu samochodu z wypożyczalni?

wypozyczalnia samochodowa

Z ofert działających w Polsce wypożyczalni samochodów korzystają kierowcy w różnym wieku. Są to zarówno osoby bardzo młode, jak i seniorzy. Duża dostępność usługi wynajmu aut sprawia, że grupa najemców stale się powiększa. Jeśli zastanawiasz się, czy istnieją jakiekolwiek ograniczenia wiekowe dotyczące wynajmu samochodu, zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu. Rozwiewamy w nim wszelkie wątpliwości.

Ile musi mieć lat kierowca, by wynająć auto z wypożyczalni?

Zgodnie z regulaminem wszystkich wypożyczalni w naszym kraju do wynajęcia auta niezbędne są dwa dokumenty tożsamości. Pierwszym z nich jest prawo jazdy, a drugim dowód osobisty lub paszport. O prawo jazdy kategorii B, niezbędne do legalnego poruszania się po drogach publicznych w naszym kraju, może ubiegać się osoba, która jest pełnoletnia, czyli ukończyła 18. rok życia. Oznacza to, że minimalny wiek kierowcy zainteresowanego wypożyczeniem samochodu wynosi 18 lat.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: Na rynku istnieją firmy, które stosują własne ograniczenia co do minimalnego wieku kierowców. Często jest to 21 lub nawet 25 lat. Ten drugi przypadek dotyczy przede wszystkim wypożyczalni zajmujących się wynajmem aut luksusowych. Niektóre firmy nie ustalają dolnego limitu wieku. Zamiast tego zamieszczają komentarz, że auto może wynająć każda pełnoletnia osoba, posiadająca prawo jazdy minimum od roku. Mimo że nie mówią tego wprost, naturalne jest, że z ich usług może skorzystać kierowca mający co najmniej 19 lat. Przed zarezerwowaniem pojazdu w konkretnej wypożyczalni warto więc zapoznać się z jej regulaminem. Znajdują się w nim wszystkie informacje o warunkach wynajmu.

Górny limit wieku przy wypożyczaniu pojazdów – czy coś takiego istnieje?

Żyjemy w czasach postępującego starzenia się społeczeństwa. Nic więc dziwnego, że liczba seniorów poruszających się po drogach stale rośnie. Przekłada się to na większe zainteresowanie usługą krótkoterminowego wynajmu samochodów. Z wiekiem wzrasta nie tylko doświadczenie za kierownicą, ale także odpowiedzialność zarówno za siebie, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki temu osoby powyżej 60. roku życia są jedną z bezpieczniejszych grup wiekowych na drogach. Z uwagi na ten fakt większość wypożyczalni rezygnuje z ustalania maksymalnego wieku klientów. Jeśli jednak firma decyduje się umieścić taki zapis w swoim regulaminie, to zazwyczaj maksymalny wiek jest wysoki i wynosi 70 lub 75 lat. Zawsze jest to indywidualna kwestia każdej firmy wynajmującej.