USG prenatalne, czyli badanie ultrasonograficzne to metoda diagnostyczna pozwalająca na stwierdzenie zagrożenia pojawienia się u płodu wad genetycznych i rozwojowych. Jako zaletę takiego rozwiązania wskazuje się fakt, że można je wykonywać na każdym etapie życia płodowego, także od wczesnych tygodni. Przeprowadzenie USG prenatalnego rekomenduje się trzykrotnie w czasie trwania ciąży. Jakich jeszcze informacji dostarcza to nieinwazyjne badanie?
Czym jest USG prenatalne?
Ultrasonografia ma kluczową rolę w diagnostyce podczas ciąży. Z wykorzystaniem fal ultrasonograficznych odbijających się od płodu tworzy się obraz, pozwalający na skuteczną ocenę wzrostu płodu niezależnie od etapu jego rozwoju. Stosowane współcześnie techniki badań umożliwiają przeprowadzenie precyzyjnego badania prenatalnego w zakresie budowy i funkcji dziecka. Dzięki temu realne staje się wykrycie niektórych wad wrodzonych, a także genetycznych. Zależnie od etapu ciąży pod uwagę bierze się inne parametry. Diagnostyka w I trymestrze powinna być przeprowadzana między 11 a 14 tygodniem ciąży. Najczęściej jest to połączenie badań biochemicznych krwi oraz USG. Taki zestaw daje wysokie prawdopodobieństwo stwierdzenia ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu. USG prenatalne wykonywane kolejno w II trymestrze pomiędzy 18 a 24 tygodniem ciąży oraz w III trymestrze od 28 do 32 tygodnia ciąży, powala na ocenę budowy anatomicznej dziecka, a także tempa rozwoju.
W jakim celu wykonuje się USG prenatalne?
USG prenatalne ma na celu dokonanie kompleksowej oceny rozwoju i funkcjonowania płodu. Oprócz tego podczas badania lekarz opiniuje również:
- wiek ciąży,
- działanie narządów wewnętrznych dziecka,
- budowę anatomiczną płodu,
- ruchy płodu,
- przezierność karkową,
- budowę kości nosowej.
USG prenatalne to nie tylko ocena zdrowia płodu. Pozwala również na określenie płci dziecka, co jest możliwe już około 20 tygodnia ciąży. Takie badanie przeprowadzić można w wielu placówkach, np. w Centrum Medycznym MAMI. Należy wiedzieć, że USG zalicza się do badań nieinwazyjnych. Oznacza to, że jest całkowicie bezpieczne zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka. Warto też pamiętać, że USG prenatalne powinno być przeprowadzane co najmniej trzykrotnie w czasie trwania życia płodowego u każdej ciężarnej.
Leave a Reply