Test NIFTY – co powinnaś wiedzieć?

Testy NIFTY

Badanie wykonywane w ciąży na nienarodzonym dziecku to jedno z największych osiągnięć medycyny. Rodzice dzięki niemu w oczekiwaniu na malucha mogą spać spokojnie i nie martwić się o nieprawidłowości w rozwoju małego dziecka. Jednym z innowacyjnych badań jest test NIFTY. Jest to nieinwazyjne badanie prenatalne, którego skuteczność wynosi 99 – proc.

Na czym polega wyjątkowość testu?

Badanie z krwi wykrywa nieprawidłowości w budowie chromosomów. Metoda jest tak skuteczna, że inwazyjne badania wykonuje się już coraz rzadziej, ze względu na zagrożenie dla płodu. Badanie przeprowadza się po 11. tygodniu ciąży. Pobierana jest krew żylna od matki, z której izoluje się DNA dziecka. Następnie materiał poddawany jest serii analiz. W zależności od wybranej placówki, na wynik trzeba czekać od dwóch do trzech tygodni. W przeciwieństwie do standardowych badań morfologicznych, nie trzeba być na czczo, a badanie można wykonać w dowolnym czasie w ciągu dnia. Metoda pozwala na wykrycie ewentualnej choroby Downa, Edwardsa i Patau oraz ocenia ryzyko wystąpienia zaburzeń chromosomów.

Wskazania do wykonania

Przyjmuje się, ze każda kobieta po 35. roku powinna poddać się badaniu. Bez względu czy jest to jej pierwsza czy kolejna ciąża. Z wiekiem ryzyko wad genetycznych znacznie wzrasta, a badanie pozwala upewnić się czy dziecko jest zdrowe. Ponadto kobiety, które nie mogą wykonać badań inwazyjnych, powinny poddać się testowi NIFTY. W jakich przypadkach jeszcze kobieta powinna zdecydować się na test? Jeśli w rodzinie matki lub ojca występowały choroby Downa, Edwardsa czy Patau lub w przypadku zapłodnienia in vitro. Jeśli kobieta urodziła wcześniej dziecko z wadami genetycznymi to metoda NIFTY wykluczy lub potwierdzi nieprawidłowości w chromosomach.

Przeciwwskazania

Jest jednak grupa kobiet, które nie mogą poddać się badaniu. Nie jest ono wskazane w przypadku ciąży mnogiej, w przypadku gdy matka przeszła transfuzję krwi oraz miała terapię komórkami macierzystymi.
Jeśli ma cierpi na zaburzenia chromosomowe oraz przeszła przeszczep narządów, lekarz również nie skieruje jej na badanie.

Jeśli test potwierdzi nieprawidłowości, należy skonsultować się z genetykiem. Najprawdopodobniej skieruje on matkę na dalsze badania. Metoda ta pozwala oswoić się rodzicom z myślą o chorobie dziecka i podjąć decyzje, co dalej. Niestety koszt badania jest dość wysoki. W Polsce jest to wydatek rzędu 2 tysięcy. Badanie nie podlega refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Biorąc jednak pod uwagę jego skuteczność, warto upewnić się co do zdrowia malucha.