Rodzaje zabrudzeń łazienkowych

zabrudzenia lazienkowe

Łazienka to miejsce, w którym dbamy o czystość ciała. Jednocześnie, kiedy korzystamy z niej, pozostawiamy po sobie całą masę zanieczyszczeń, które z czasem zaczynają gromadzić się i przez to wpływać zarówno na estetykę pomieszczenia, jak i komfort korzystania z niego. Dowiedz się więcej na temat zabrudzeń łazienkowych oraz sprawdź jak najlepiej z nimi walczyć na co dzień.

Jak walczyć z zanieczyszczeniami w łazience?

Podstawą utrzymania łazienki w czystości jest regularne sprzątanie – co najmniej raz na kilka dni warto umyć powierzchnie umywalki, wanny, sedesu, a także obecną w pomieszczeniu armaturę (baterię umywalkową i prysznicową, słuchawkę prysznica, korki odpływów etc.). Raz na miesiąc warto poświęcić więcej czasu na sprzątanie i przy tej okazji umyć ściany. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ powierzchowne i niezbyt silne zabrudzenia dużo łatwiej usunąć, a przy tym nie mają one większego wpływu na stan łazienki. Zaniedbanie regularnego sprzątanie prowadzi do nawarstwiania się zanieczyszczeń, które w pewnym momencie staną się zbyt trudne do usunięcia.

Ponadto należy pamiętać o doborze odpowiednich preparatów chemicznych do różnych powierzchni – ceramicznych, metalowych i szklanych. Produkty te muszą być koniecznie stosowane do czyszczenia konkretnych elementów wyposażenia – stosowanie ich na innych powierzchniach może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia tych powierzchni. Przykładem są tu np. substancje zawierające silne kwasy lub cząsteczki szorujące, które nadają się do ceramiki, jednak nie powinny być stosowane na metalowej armaturze. Szeroki wybór produktów do czyszczenia łazienek znajdziemy w ofercie firmy Linea Trade.

Rodzaje zanieczyszczeń łazienek

W łazienkach można zetknąć się z różnymi rodzajami zanieczyszczeń. Podstawą jest kamień, czyli biały, chropowaty osad powstający najczęściej na elementach armatury. Kamień to nic innego jak warstwa wytrąconych z wody minerałów, takich jak wapń czy magnez. Nie są one groźne dla zdrowia, ale wpływają na zwiększenie twardości wody – tworzący się z nich kamienny osad prowadzi do uszkodzenia armatury. Innym rodzajem zanieczyszczeń są osady z mydła i innych produktów używanych do mycia ciała. W przeciwieństwie do kamienia są generalnie nieszkodliwe dla stanu armatury, jednak dość nieestetyczne. Inne zanieczyszczenia to np. kurz na kratkach wentylacji czy wodne zacieki na powierzchni lustra.