Punkt zbiórki elektrośmieci – jakie odpady przyjmuje do utylizacji?

elektrosmieci

Odpady różnego rodzaju należy traktować w odpowiedni sposób. Niektóre muszą być zabezpieczone przez firmy zajmujące się tym, np. elektrośmiecie. W innym przypadku byłyby szkodliwe dla środowiska. Takie odpady odbiera się od zgłaszających osób np. raz lub dwa razy w roku, a następnie rozkłada na części, przetwarza itd.

Zbiórka elektrośmieci – co to takiego?

Pod nazwą elektrośmiecie kryją się przeważnie urządzenia elektryczne, elektroniczne, które już nie działają lub przestały spełniać swoją funkcję. Z różnych powodów nie mogą być np. sprzedane drugiej osobie. W odpowiednim terminie trafiają pod podany – adres – punkt zbiórki elektrośmieci może znajdować się przy ulicy lub w jakimś budynku.

Z uwagi na to, że niektóre elektrośmiecie mają bardzo duże rozmiary i wagę, możliwość przekazania do punktu jest dla właściciela wygodna. Nie musi on np. wywozić urządzeń do skupu oddalonego o wiele kilometrów. Czasami skup złomu w Krakowie samodzielnie odbiera elektrośmiecie, bo skupy dysponują specjalnymi pojazdami.

Skup starej elektroniki i nie tylko

Zbiórki elektrośmieci to dość dobre wyjście, by pozbyć się z domu zalegających i niepotrzebnych sprzętów. Można jednak oddać je z zyskiem i wtedy lepszym wyborem będzie skorzystanie z oferty skupu. Przykładowo, skup zużytej elektroniki przyjmuje różnego rodzaju złom – w całości lub częściach, płacąc za to.

Oferta skupu może być w różnym stopniu korzystna, co jest uzależnione od rodzaju złomu. Niektóre przyjmują jedynie bardzo stary sprzęt, inne części. Skup złomu może oferować niskie lub nawet całkiem atrakcyjne ceny, choć nie należy się spodziewać znacznych zysków.

Zbiórka elektrośmieci – czy warto z niej skorzystać?

Korzystanie z jakichkolwiek sposobów na pozbycie się zalegających starych urządzeń jest zalecane, bo sprzęty zagracają dom i do tego często stanowią zagrożenie. Można więc sprawdzić, kiedy odbywa się najbliższa w czasie zbiórka elektrośmieci i bez problemu wynieść tam niepotrzebne telewizory, radia itd.

Podsumowując, odpady typu elektrośmiecie trafiają najczęściej na specjalne zbiórki lub do punktu skupu. Można niekiedy otrzymać za nie drobne wynagrodzenie.