Poradnictwo prawne – na czym polega? Zastosowanie, formy pomocy, cena

podział majątku

Chcesz zdecydować się na rozwód? A może planujesz podział majątku? Gdy potrzebna jest pomoc prawna, warto pomyśleć o udaniu się do prawnika. Co warto wiedzieć na temat poradnictwa prawnego?

Czym jest poradnictwo prawne?

Pod pojęciem jak poradnictwo prawne znajduje się rodzaj usługi prawnej, która polega na udzielaniu porad prawnych. Prawnik zapoznaje się wtedy ze sprawą klienta i na podstawie aktualnych przepisów formułuje dla niego odpowiedź na zadane pytanie.

Poradnictwo prawne może być także uzupełnione o dodatkowe usługi, na przykład o przygotowanie pisma czy też zaopiniowanie umowy zgodnie z życzeniem klienta.

Jaki prawnik może udzielić porady?

Poradnictwo prawne jest prowadzone w różnych kancelariach prawnych. Uprawnienia do udzielania porad mają zarówno adwokaci, jak i radcowie prawni.

Obecnie profesje adwokata oraz radcy prawnego są niemalże takie same pod kątem uprawnień, dlatego wybór typu kancelarii nie ma znaczenia.

Dobry prawnik Gliwice – https://jpm-adwokaci.pl adresy kancelarii adwokackich i radcowskich działających w Gliwicach można znaleźć online już teraz.

Poradnictwo prawne – kiedy warto?

Usługi poradnictwa prawnego przeznaczone są zarówno dla osób prywatnych – klientów indywidualnych, jak i dla klientów biznesowych, na przykład dla firm jednoosobowych, spółek i innych osób wymagających wsparcia prawnego.

Poradnictwo prawne warto wybrać zawsze wtedy, gdy nie wiadomo, jak dana kwestia wygląda pod kątem prawnym, konieczne jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, interpretacja danego przepisy. Prawnik wtedy dokładnie wyjaśni wszystkie kwestie i doradzi, jak postępować w danej sytuacji.

Formy pomocy prawnej

Pomoc prawna w postaci porad jest udzielana obecnie na kilka sposobów:

  • Porady prawne stacjonarne – są one udzielane bezpośrednio w kancelarii prawnej, dlatego wymagają osobistej wizyty. Warto wcześniej się na nią umówić. Można także z wyprzedzeniem przekazać dokumenty, których ma dotyczyć porada prawna.

  • Porady prawne przez telefon – są one udzielane po wcześniejszym opłaceniu usługi lub też poprzez telefon na wysokopłatny numer.

  • Porady prawne online – obecnie wybierane są coraz częściej, ponieważ pozwalają na łatwe uzyskanie pomocy prawnej bez wychodzenia z domu. Zapytanie wysyła się wtedy do kancelarii prawnej wraz z opłatą za usługę.

Ile kosztuje porada prawna?

Koszty porad prawnych są uzależnione od wielu czynników, między innymi dziedziny prawa, stopnia skomplikowania pytania, indywidualnego cennika kancelarii.

Najczęściej ceny porad prawnych wynoszą od około 80 do 250 złotych.

Wybrane osoby mogą skorzystać także z bezpłatnych porad prawnych, które świadczone są w jednostkach samorządowych, fundacjach, organizacjach oraz przez niektóre kancelarie działające pro bono.