Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

zabiegi pielęgnacyjne

Podlewanie, nawożenie i zabiegi pielęgnacyjne to najważniejsze czynności warunkujące prawidłowy rozwój roślin. Doskonałym czasem na przesadzanie kwiatów jest początek marca. Dzięki dobrze dobranym nawozom i parametrom ziemi możesz wyhodować pokaźne rośliny bez większego wysiłku. Aby zapewnić swoim kwiatom odpowiednie podłoże, sprawdź produkty oferowane przez nasz growshop!

Po co przesadzać rośliny doniczkowe?

Przesadzanie roślin to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych każdego hodowcy roślin. W przypadku młodych roślin należy wykonywać go raz na rok, natomiast u starszych okazów wystarczy raz na kilka lat. Przed zabiegiem, warto się odpowiednio przygotować i zaopatrzyć w niezbędne elementy, czyli nową doniczkę, odpowiednią ziemię oraz nawóz. Jeżeli nie jesteś pewien, jakich narzędzi potrzebujesz, odwiedź growshop i sprawdź opisy produktów. Dzięki temu dowiesz się, który nawóz i ziemia będą najlepsze dla Twoich zielonych przyjaciół!

Rośliny nieustannie rosną, jeśli chcesz, aby dalej się rozwijały, należy je przesadzać do większych doniczek. Podczas hodowania kwiatów nie można dopuścić do sytuacji, w której korzenie mają za mało miejsca, a ich dalszy rozwój jest niemożliwy. Po kilku latach każdy rodzaj ziemi staje się niemal całkowicie jałowy, przez co rośliny nie mają z czego czerpać składników odżywczych. Jeśli jednak nie możesz przesadzić kwiatów, należy odwiedzić growshop i wybrać świeżą glebę do wymiany wierzchniej warstwy podłoża.

Przygotuj się do przesadzania

Sam proces przesadzania, mimo że nie należy do najtrudniejszych, może powodować wiele problemów z późniejszym sprzątaniem. Przed rozpoczęciem czynności przygotuj sporo wolnego miejsca, doniczki oraz ziemię z growshopu. Oczywiście nie zapomnij o innych narzędziach, takich jak rękawice, nożyce lub nóż i wedle uznania osłonki na donice. Często czysta ziemia do przesadzenia nie jest odpowiednim podłożem dla roślin doniczkowych. Niektóre gatunki wymagają keramzytu, piasku, torfu lub żwiru, który oferuje niemal każdy growshop.

Przed przesadzeniem warto obficie podlać rośliny, dzięki czemu wyjęcie bryły korzeniowej sprawi znacznie mniej problemów. Dno doniczki warto zasypać keramzytem na wysokość 2-3 centymetrów, aby korzenie nie były narażone na gnicie spowodowane nadmiarem wody w doniczce. Pamiętaj, aby po przesadzeniu przez 2-3 tygodnie nie nawozić rośliny. Po tym czasie możesz odwiedzić growshop i wybrać odpowiedni rodzaj produktu, który znacznie przyspieszy i uwydatni wzrost rośliny w nowej doniczce.