Płytka imitująca drewno – ciekawy produkt wykończeniowy

imitacja drewna

Drewniane podłogi posiadają niezwykłe walory dekoracyjne, jednak wiele osób zwraca uwagę na fakt, że stosunkowo ciężko utrzymać w ich wypadku należytą czystość. Odznaczają się one przy tym stosunkowo wysoką ceną, więc ich montaż bywa kosztowną inwestycją. Płytka imitująca drewno jest rozwiązaniem, które eliminuje te wady, zapewniając przy tym estetykę porównywalną z podłoga z desek. Na rynku dostępne są również rozwiązania o podobnym charakterze, które można wykorzystać do wykończenia ścian. Co warto wiedzieć o produktach tego typu?

Płytka imitująca drewno – sposób na estetyczną i łatwą w utrzymaniu podłogę

Obecnie płytki imitujące drewno dostępne są w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych. Produkty te naśladują na tyle dobrze naturalne słoje, że niekiedy po ich położeniu jedynie bliższe oględziny pozwalają stwierdzić, że podłoga lub ściana pokryta jest materiałem ceramicznym. Co ważne, dostępne są one w wielu kształtach, dzięki czemu możliwe jest stosunkowo dokładne odwzorowanie układu tradycyjnych desek lub parkietu.

Płytka imitująca drewno świetnie sprawdzi się również w miejscach, w których tradycyjne podłogi drewniane nie maja racji bytu, na przykład ze względu na wysoką wilgotność. Produkty te są więc często kładzione w łazienkach oraz kuchniach. Umożliwia to uzyskanie niezwykłych efektów dekoracyjnych i stylistycznych w tych wnętrzach, czyniąc je często najciekawszymi częściami domu. Niektóre spośród płytek tego typu (na przykład te, które wykonano z gresu) mogą być również z powodzeniem używane poza budynkiem.

Płytki imitujące drewno – dlaczego warto je stosować?

Oprócz niezwykłych właściwości wizualnych płytka imitująca drewno posiada wszelkie zalety tradycyjnej ceramiki. Wyrób taki jest więc odporny na uszkodzenia i stosunkowo łatwy do oczyszczenia. Wodoodporność umożliwia stosowanie takich właśnie produktów w każdym praktycznie wnętrzu, bez ryzyka powstanie odkształceń powierzchni.

Płytki imitujące drewno mogą być produkowane z różnorodnych materiałów oraz imitować różne gatunki drewna. Są przy tym zdecydowanie tańsze od klasycznej podłogi z desek. Ich wytrzymałość powoduje, że wykonana z nich powierzchnia jest zdecydowanie odporniejsza na zarysowania od analogicznej, wyłożonej drewnem lub materiałami drewnopochodnymi. Płytki imitujące drewno nie wymagają też skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, koniecznych w przypadku większości podłóg z desek lub parkietu. Również sam proces ich montażu jest stosunkowo prosty, co powoduje, że wyroby te coraz częściej można spotkać w polskich domach.