Pianki do pływania – jaki ich rodzaj wybrać?

wyposażenie

Bez względu na to, w jakiej formie pływania gustujemy, bardzo istotnym elementem naszego wyposażenia będzie dobrze dobrany strój. Każdy z nas ma inne zamiłowania i predyspozycje pod tym względem. Jeśli jednak uwielbiamy wodę, to nieodzownym elementem będzie pianka do pływania. Ochroni nas ona nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale przede wszystkim przed wychłodzeniem organizmu. Jaki jej rodzaj najlepiej wybrać?

Szeroki wybór

Pianki do pływania występują w różnych wersjach. Mamy do dyspozycji całe kombinezony, jak i koszulki czy spodnie. Przeznaczone są one zarówno dla amatorów jak i profesjonalistów. Szczególnie istotne będą dla tych wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z wodą i chcą się nauczyć pływać. Co ważne, można je nabyć zarówno w rozmiarach dla dzieci jak i osób dorosłych. Na co należy zwrócić uwagę podczas wybierania pianki do pływania?

Dla amatorów i profesjonalistów

Przede wszystkim chodzi o miejsce, w którym będziemy korzystać z tego produktu oraz rodzaj sportu, jaki w związku z tym uprawiamy. Jeśli zajmujemy się pływaniem amatorsko, to z pewnością wystarczy nam jeden typ stroju. Zawodowcy, którzy pływają również poza sezonem, z pewnością zaopatrzą się w kilka ich odmian. Obecnie rynek oferuje nam trzy warianty pianek do pływania – suchą, półsuchą i mokrą. Umożliwiają one uprawianie sportów wodnych w odmiennych temperaturach i różnych warunkach atmosferycznych.

Strój dostosowany do warunków

Dokonując zakupu całego kombinezonu lub samej koszulki warto zwrócić uwagę na jej grubość. Odpowiednie parametry mogą się wahać od 2 do 6 mm. Wszystko zależny od tego, w jakim zakresie temperatur chcemy korzystać z tej formy rozrywki. Inną ważną sprawą jest dopasowanie stroju do sylwetki. Powinien on ściśle przylegać do ciała, ale nie do tego stopnia, by zbyt mocno uciskać szyję. Natomiast luźny produkt będzie nabierał wody.

Rodzaje pianek do pływania

Wersja sucha pianki do pływania jest przeznaczona głównie dla osób, które zajmują się nurkowaniem w wodzie zimnej. Ten wariant bardzo dobrze izoluje i zapobiega wyziębieniu organizmu. Nakłada się go na bieliznę termoaktywną. Półsucha pianka świetnie się nadaje do pływania w okresie letnim oraz wczesnowiosennym. Z pewnością się sprawdzi w windsurfingu oraz świetnie się nada dla osób pływających na skuterze wodnym. Należy pamiętać, że ten produkt nie nadaje się do nurkowania, gdyż nie izoluje w pełni przed wodą. Pianki mokre sprawdzą się niewątpliwie podczas upalnej aury, gdyż doskonale chronią przed słońcem.