Nasadzenia drzew i krzewów – o czym trzeba pamiętać?

sadzenie roslin

W przypadku sadzenia drzew i krzewów zaplanowanie i przygotowanie pracy jest bardzo ważne. Przestrzeganie kilku zasad pozwoli na długi czas cieszyć się pięknymi nasadzeniami w ogrodzie. Na co należy zwrócić uwagę i o czym pamiętać?

Czas sadzenia jest ważny

Jedną z ważniejszych kwestii, o których należy pamiętać, jest odpowiednia pora sadzenia. Według specjalistów najlepszym okresem jest czas między połową października a początkiem listopada. W tym okresie gleba ma odpowiedni poziom wilgotności. Uznaje się, że dzięki temu rośliny łatwiej się przyjmują. Często podczas sadzenia korzenie zostają naruszone, a jeśli zostaną zasadzone przed zimą, mają one szanse się zregenerować i odbudować. Jednak są również zwolennicy tego, żeby nasadzenia drzew i krzewów wykonywać wiosną, ponieważ zapewnia to uniknięcie narażania roślin na bardzo niskie temperatury w początkowej fazie rozrostu. Z uwagi na to, że każdy gatunek ma inne właściwości, warto skonsultować termin sadzenia ze specjalistą.

Odpowiednie miejsce sadzenia

Planując rozłożenie drzewek i krzewów w ogrodzie należy dobrze przemyśleć miejsce sadzenia. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nasadzenia z czasem będą się rozrastać, więc nie mogą kolidować z innymi elementami ogrodu, czy choćby instalacjami pod ziemią. Oprócz wyboru miejsca z najlepszą glebą trzeba upewnić się, czy wybrane rośliny przeznaczone do sadzenia mogą rosnąć obok siebie. Każda szkółka drzew i krzewów zatrudnia specjalistów, którzy doradzą, w jaki sposób umieścić rośliny.

Ważne jest również to, aby odpowiednie przygotować miejsce do zasadzenia — zadbać o usunięcie chwastów i ewentualny nawóz. Należy zwrócić uwagę na to, żeby wykopany w ziemi otwór miał średnicę dwa razy większą niż średnica pojemnika, w jakim zakupione zostało drzewko lub krzew. Przed umieszczeniem rośliny w dołku powinno się delikatnie rozluźnić korzenie, tak aby mogły one swobodnie ułożyć się we właściwym miejscu. Aby roślina dobrze się przyjęła, należy także pamiętać o regularnym i odpowiednim podlewaniu.