Na mokro czy na sucho, który wosk do auta jest lepszy? 

wosk do auta jaki stosowac

Aby utrzymać auto w dobrej kondycji, trzeba o nie odpowiednio dbać. Jednym z elementów wymagających regularnej i starannej pielęgnacji i konserwacji jest karoseria. Właśnie dlatego dobrze zaopatrzyć się w wosk samochodowy. Jest to środek do nabłyszczania lakieru, który jednocześnie zabezpiecza go przed powstawaniem rys i innych uszkodzeń. W sklepach detailngowych dostępne są woski do aplikacji na sucho i na mokro. Który lepiej wybrać?

Dlaczego woski do nakładania na mokro są chętnie wybierane przez kierowców? 

Dbanie o pojazd wymaga zaopatrzenia się w dobrej jakości środki. Jeśli chodzi o karoserię, to kierowcy mają do dyspozycji woski syntetyczne, naturalne i hybrydowe. Jednak oprócz tego muszą się też zdecydować na to, czy preparat ma być nakładany na sucho, czy na mokro. Przed zakupem specyfiku, warto wiedzieć, czym się różnią te dwie metody.

Otóż woski płynne sprawdzą się u osób, które nie mają zbyt wiele czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Ich aplikacja jest bowiem prosta – można je bez trudu nałożyć nawet na trudno dostępne miejsca. Takie woski najlepiej stosować na lakier, który zostanie wstępnie umyty, na przykład aktywną pianą. Dzięki zastosowaniu preparatu na mokro woda z pojazdu spływa szybciej, a dodatkowo można bez problemu osuszyć powierzchnię karoserii.

Kiedy lepiej zdecydować się na aplikację wosku na sucho? 

Alternatywą dla wcześniej wspomnianej metody zabezpieczania lakieru samochodowego jest stosowanie wosku na sucho. W tym przypadku mowa o twardym produkcie, który występuje w postaci pasty. O wyjaśnienie, jak przebiega aplikacja, poprosiliśmy naszego rozmówcę, czyli specjalistę ze sklepu detailingowego w Katowicach Gloss Factory, który powiedział:

– Woskowanie na sucho to zabieg, który polecam przede wszystkim cierpliwym kierowcom. Pastę bowiem zdecydowanie trudniej aplikować niż spray. Podobnie jak w przypadku produktu nakładanego na mokro, w pierwszej kolejności trzeba umyć i osuszyć pojazd. Woskowanie na sucho sprawdzi się w przypadku bardziej zniszczonych i starszych karoserii. Dobrej jakości środek oraz starannie przeprowadzone prace mogą wizualnie odjąć autu nawet kilka lat.

Podsumowując, regularne stosowanie wosku jest niezbędnym zabiegiem dla wszystkich kierowców, którym zależy na utrzymaniu karoserii w dobrej kondycji. Dobór odpowiedniej metody powinien być uzależniony przede wszystkim od tego, jakie uszkodzenia pojawiły się na lakierze. W przypadku nowszych aut można zdecydować się na woskowanie na mokro i usuwać rysy na bieżąco, dzięki czemu przeprowadzenie prac metodą „na sucho” może nie być konieczne.