jazda na sprzegle

Na czym polega jazda na półsprzęgle?

Sprzęgło wykorzystuje się do odłączania silnika od układu przeniesienia napędu lub do rozdzielania momentu obrotowego na dwie osie zastosowane w pojeździe. Jest ono używane podczas prowadzenia pojazdu wyposażonego w manualną skrzynię biegów. Eksploatacja tego elementu w sposób niepoprawny prowadzi do jego szybszego zużycia. Czym dokładnie jest jazda na półsprzęgle?

Jazda na półsprzęgle — co to oznacza?

Jazda na półsprzęgle polega na ciągłym wywieraniu nacisku na pedał sprzęgła, co wydłuża czas jego działania podczas ruszania lub przy zmianie biegów. Takie postępowanie powinno ograniczać się jedynie do sytuacji, w których wykonuje się manewry podczas parkowania. Okazuje się jednak, że wielu kierowców, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy, porusza się w ten sposób po mieście lub w trasie. Taki nawyk prowadzi do skrócenia żywotności sprzęgła i może być przyczyną jego spalenia. Dzieje się to ze względu na szybsze ścieranie okładziny tarczy sprzęgła. Trwałość sprzęgła, w dużej mierze zależy od stylu jazdy. Poruszanie się na półsprzęgle, szybkie ruszanie czy nagłe odpuszczanie pedału powoduje znaczne pogorszenie stanu tego elementu. Aby przedłużyć żywotność sprzęgła, należy korzystać z niego jedynie w momentach, gdy jest to niezbędne. Wielu instruktorów jazdy, np. z  OSK Auto-Test, zwraca na to uwagę kursantom podczas nauki prowadzenia pojazdów.

Jakich nawyków podczas kierowania należy unikać?

Wiedząc już, że jazda na półsprzęgle może wpływać negatywnie na stan samochodu, warto wspomnieć także o innych błędach popełnianych przez kierowców. Jako częste nadużycie wskazuje się ciągłe wciskanie skrzyni biegów. Wielu kierowców ma w zwyczaju trzymać prawą dłoń na drążku, nawet jeśli nie ma zamiaru zwalniać ani przyspieszać. Takie postępowanie nie dość, że obniża szybkość reakcji w nagłych sytuacjach, to jeszcze prowadzi do luzowania elementów skrzyni biegów. Te i inne nawyki można skorygować np. w czasie jazd doszkalających. Jako jedno z poważnych zaniedbań należy także wskazać bagatelizowanie niskiego poziomu oleju silnikowego. W przypadku zapalenia się kontrolki trzeba bezzwłocznie uzupełnić płyn, co zapobiegnie przegrzaniu się silnika. Nawet małe braki tej substancji mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Polecane

Czy warto wypożyczać sprzęt rehabilitacyjny?

redakcja serwisu

Czym kierować się przy wyborze kamery zewnętrznej?

redakcja serwisu

Hotel w otoczeniu zabytków – w Gdańsku to możliwe

redakcja serwisu