Wbrew powszechnym opiniom, coraz więcej Polaków oszczędza pieniądze na swoich kontach. Co cieszy jeszcze bardziej, wielu z nas upatruje swojej szansy na pomnożenie swoich oszczędności poprzez poczynienie inwestycji. Nie każdy jednak ma „smykałkę” do biznesu i nie do końca orientuje się w zawirowaniach finansowych, co oczywiście nie stoi na przeszkodzie powiększania swojego kapitału innymi kanałami inwestycyjnymi.
Bardzo wielu klientów banków otwiera lokaty długoterminowe, które praktycznie rzecz biorąc oferują oprocentowanie, które daje wymierne korzyści po wielu latach odkładania pieniędzy. Istnieje jednak inny sposób na pomnożenie swoich pieniędzy. Inwestycje w nieruchomości od wielu lat cieszą się sporą popularnością ze względu na ich stabilność i całkiem atrakcyjne profity z wynajmu czy późniejszej sprzedaży mieszkania. Jeśli od pewnego czasu poważnie rozważacie kupno mieszkania pod wynajem, z naszego artykułu dowiecie się, na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu decyzji o kupnie mieszkania.
Lokalizacja
Kluczem do udanej inwestycji w mieszkanie jest jego lokalizacja. Większość osób poszukujących mieszkania do wynajęcia w pierwszej kolejności zwraca uwagę na jego lokalizację. Oczywiście im mieszkanie znajduje się bliżej centrum miasta, tym jego koszty zakupu będą wyższe. Wiąże się to automatycznie z wyższą ceną wynajmu lokum, co dla najbardziej zdeterminowanych nie jest żadną przeszkodą.
Wybierając mieszkanie pod wynajem warto zwrócić uwagę na jego odległość od najważniejszych punktów na mapie miasta – szkół, przychodni medycznych, sklepów czy przystanków autobusowych. Mieszkanie w dobrej lokalizacji z pewnością przyciągnie wielu chętnych, a nieruchomości w dobrej lokalizacji zawsze są w cenie.
Metraż mieszkania
Zapotrzebowanie na mniejsze mieszkania jest niemal tak duże, jak na lokum o większym metrażu. Wynika to najczęściej z faktu zróżnicowania społecznego i różnych modelów rodziny. Kawalerka będzie idealna na start dla dobrze zarabiającego singla, ale już dla rodziny 2+2 będzie po prostu za ciasne. Podobnie z mieszkaniami wielopokojowymi – tymi zazwyczaj zainteresowani są studenci, którzy przyjeżdżają z najskrytszych zakątków Polski w poszukiwaniu lepszego życia, jednak niekoniecznie w akademiku. Dlatego kupując mieszkanie, warto uprzednio określić swoje preferencje względem przyszłych lokatorów i kupić mieszkanie adekwatne do ich potencjalnych potrzeb.
Stan mieszkania w momencie zakupu
Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości w opłakanym stanie głównie z jednego powodu – niskiej ceny. Kusząca oferta, która wyprowadziła na manowce już niejednego amatora inwestycji w nieruchomości. Czasem szacowane koszty remontu znacznie przekraczają ceny mieszkań w podobnej lokalizacji i porównywalnym metrażu, jednak w stanie umożliwiającym natychmiastową wprowadzkę.
Często okazuje się, że oprócz usterek widocznych gołym okiem natrafiamy na problemy techniczne wymagające ogromnego wkładu własnego. Dlatego też przed dokonaniem zakupu należy dokładnie ocenić stan techniczny najważniejszych elementów mieszkania: instalacji elektrycznych, gazowych czy wodociągowych, jak również okien i drzwi. Jeśli sami nie posiadamy wystarczającej wiedzy w tej dziedzinie, warto poprosić zaufanego fachowca o wydanie profesjonalnej opinii.
Leave a Reply