Na co zwracać uwagę, wybierając rękawice bokserskie?

rekawice bokserskie

Każdy zawodnik trenujący sporty walki, w których dozwolone jest wyprowadzanie ciosów, musi zainwestować w dobre rękawice bokserskie. To podstawowy element wyposażenia wszystkich prawdziwych fighterów, bez względu na ich wiek, płeć czy doświadczenie. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem swoich pierwszych lub kolejnych rękawic, powinieneś wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze. Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu.

Materiał wykonania poszycia zewnętrznego

Jednym z podstawowych parametrów odróżniających od siebie poszczególne modele rękawic bokserskich jest materiał wykonania poszycia zewnętrznego. W sklepach sportowych dostępne są modele ze skóry naturalnej (bydlęcej, bawolej lub koziej), tworzywa sztucznego (PVC, PU lub mikrofibry) oraz mieszanki materiału naturalnego i syntetycznego. Każdy z wymienionych surowców charakteryzuje się innymi właściwościami, co wpływa na końcowy produkt, jakim są rękawice. Modele ze skóry naturalnej wyróżnia najwyższa trwałość i odporność na uszkodzenia. Dzięki temu są w stanie przetrwać wiele lat intensywnego użytkowania bez jakichkolwiek śladów zużycia. Wybierają je głównie doświadczeni pięściarze biorący udział w profesjonalnych walkach bokserskich.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie bokserskim Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem włoskiej marki Leone1947: Początkujący zawodnicy oraz osoby ćwiczące okazjonalnie zdecydowanie częściej sięgają po rękawice ze skóry syntetycznej lub mieszanki tworzywa sztucznego z naturalnym. Wynika to z mniejszych potrzeb, co do trwałości i wytrzymałości sprzętu. Nie mniej jednak z pewnością nie można powiedzieć, że modele z materiałów syntetycznych wyróżnia niska jakość. Co więcej, najlepsze rękawice z poliuretanu i mikrofibry są tak samo solidne, jak modele z naturalnej skóry. Zwykle są przy tym tańsze, co ma duży wpływ na końcowy wybór.

Rozmiar

Przy wyborze rękawic bokserskich niezwykle istotny jest dobór prawidłowego rozmiaru. Musi być on zgodny zarówno z wielkością dłoni pięściarza, jak i rodzajem aktywności na treningu. Warto bowiem wiedzieć, że na czas sparingów należy zakładać modele w większym rozmiarze niż podczas ćwiczeń na przyrządach (workach, tarczach, gruszkach). Choć nie istnieją uniwersalne standardy sprawdzające się w każdym przypadku, większość producentów stosuje podobne rozmiary, dzięki czemu prawidłowy dobór odpowiedniego modelu jest nieco prostszy. Kobiety oraz młodzież zazwyczaj ćwiczą w rękawicach w rozmiarze 8-10 oz. Dorośli mężczyźni z kolei sięgają po rozmiar 12 lub 14 oz.

Sposób zapięcia

Dostępne na rynku rękawice bokserskie różnią się również sposobem zapięcia. Modele sznurowane wykorzystywane są przede wszystkim podczas profesjonalnych walk na turniejach pięściarskich. W trakcie codziennych treningów zdecydowanie lepszym wyborem są rękawice zapinane na rzep. Dużo szybciej się je zakłada i zdejmuje, co ma ogromny wpływ na komfort ćwiczeń. Z tego powodu chętnie sięgają po nie zarówno amatorzy, jak i zawodowcy.