Na co zwracać uwagę, wybierając meble na wymiar do kuchni?

meble kuchenne

Umieszczenie w kuchni wygodnych w użytkowaniu i w pełni wytrzymałych mebli jest bardzo ważnym elementem projektowania i wykańczania wnętrz. Obecnie większość klientów podczas projektowania kuchni, decyduje się na zastosowanie mebli kuchennych na wymiar. Czy jednak na pewno zawsze takie meble będą dobrze spełniały swoją rolę? W naszym artykule opisujemy, na co powinno się zwracać uwagę podczas projektowania i wybierana elementów, z których zostaną przygotowane meble kuchenne na wymiar.

Dlaczego meble kuchenne na wymiar są najlepszym rozwiązaniem?

Decyzja o umieszczeniu w kuchni mebli lub zabudowy kuchennej na wymiar jest podejmowana przede wszystkim ze względu na chęć pełnego wykorzystania znajdującej się w kuchni przestrzeni. Meble na wymiar są najlepiej dostosowane do wielkości pomieszczenia. Poprzez ich wybranie nie trzeba iść na żadne kompromisy, tylko można w pełni wykorzystać wymiary kuchni. Dzięki usługom stolarskim w kuchni mogą się znaleźć nawet meble do sufitu, dzięki czemu klienci mają w kuchni zapewnioną nie tylko wygodę, ale też dużo miejsca do przechowywania.

Jakie materiały najlepiej się sprawdzą w meblach kuchennych na wymiar?

Zlecając wykonanie mebli kuchennych na wymiar warto jest się zdać na zalecenia projektanta. Lata doświadczenia pracy w branży takim osobom na pewno dają możliwość dostrzegania rzeczy, na które sami nigdy nie zwrócilibyśmy uwagi. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z Salonu Meblowego ZOV w Warszawie, który specjalizuje się przede wszystkim w wykonywaniu mebli na zamówienie:

Nasi klienci ufają nam pod względem wyboru odpowiednich materiałów, z których wykonujemy meble kuchenne na wymiar. Obecnie jest dużo dostępnych możliwości. Wykonując meble na zamówienie zawsze trzeba pamiętać o tym, żeby wybrane materiały zapewniały odporność na trudne warunki użytkowania w kuchni. W tym wnętrzu panują duża wilgotność powietrza i duże różnice temperatur. Nasi klienci często korzystają też ze znajdujących się w naszej ofercie gotowych zestawów mebli kuchennych, które dopasowujemy do danej przestrzeni.

A z jakich materiałów wykonywane są meble kuchenne na wymiar? Możliwości jest dużo. Najczęściej w produkcji mebli kuchennych na wymiar wykorzystuje się płytę MDF oraz płyty laminowane. Rzadziej korzysta się z naturalnego drewna, ponieważ jest ono bardzo drogie.

Styl i kolorystyka mebli kuchennych

Klienci, którzy zlecają wykonanie mebli kuchennych na wymiar najbardziej zwracają uwagę na kolor zastosowanych w nich  frontów szafek oraz na kolor blatu roboczego. Oczywiście meble kuchenne na wymiar mogą być w dowolnej kolorystyce. Wszystko zależy tylko od naszej fantazji i od tego jaki efekt aranżacji chcielibyśmy osiągnąć. W kuchniach klasycznych zazwyczaj dominuje kolor naturalnego drewna, w kuchniach loftowych beże, szarości, biel i czerń, natomiast w coraz popularniejszych kuchniach nowoczesnych fronty szafek są białe, natomiast blaty kuchenne są wykonane z naturalnego drewna lub z kamienia.

Dodatkowe elementy konstrukcyjne

Zlecając wykonanie mebli kuchennych na wymiar trzeba zwrócić uwagę na jakość zastosowanych w nich okuć i różnego rodzaju akcesoriów meblowych. Ważne jest na pewno to, jakie w przygotowywanych dla nas meblach zostaną zastosowane systemy szuflad. Wybierając ten element nie powinno się szukać oszczędności, ponieważ ich późniejsze zastąpienie będzie bardzo problematyczne.

Zachowanie zasad kuchennego trójkąta roboczego

Projektując zabudowę kuchenną trzeba zadbać o zasady trójkąta roboczego. Niestety wiele osób, które wykańczając kuchnię, korzystają z gotowych mebli, często o tym nie pamięta, przez co później nie mają zapewnionego w kuchni odpowiedniego komfortu. Zasada trójkąta roboczego polega na zapewnieniu odpowiedniej odległości pomiędzy najważniejszymi strefami kuchennymi, czyli pomiędzy strefą zapasów, strefą gotowania i tzw. strefą mokrą ze zlewozmywakiem i zmywarką. Odległość pomiędzy tymi trzema strefami, w zależności od wielkości kuchni, powinna wynosić mniej więcej 120-210 cm.