Książki używane, czyli sposób na tanie czytanie

ksiazki uzywane

Czytanie książek to jedna z najbardziej wartościowych rozrywek, jaką możemy sobie zapewnić. Nie tylko zgłębiamy tajniki świata przedstawionego przez autora, ale też pracujemy nad swoją wyobraźnią i poszerzamy zasób słownictwa. Kupowanie nowych książek nie jest jednak najtańszym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli nie mamy w zwyczaju poprzestawać na jednym tytule. Coraz popularniejszą alternatywą okazują się książki używane, których ceny pozwalają oddawać się lekturze bez uszczerbku dla domowego budżetu.

Używane książki – ta sama treść w niższej cenie

Kupowanie książek dla wielu miłośników literatury to źródło ogromnej satysfakcji i to na wielu płaszczyznach. Wzbogacanie domowej biblioteczki o kolejne pozycje wydawnicze niezwykle cieszy oko, a do tego pozwala wracać do ulubionych tytułów o każdej porze dnia i nocy. Nie trzeba jednak za każdym razem inwestować w książki prosto z drukarni – bardzo wartościowym zamiennikiem okazują się książki używane, które oferują identyczną wartość intelektualną, jednak w bardziej przystępnych cenach. Dość powiedzieć, że niektóre wydania można „upolować” kilkadziesiąt procent taniej niż cena sugerowana przez wydawcę. Jest to wystarczający powód do tego, aby zainteresować się zakupem książek z drugiej ręki.

Książki używane – od czego zależy ich cena?

Jakie czynniki wpływają na cenę książek z drugiej ręki? Jednym z najważniejszych aspektów branych pod uwagę przez sprzedających okazuje się ilość śladów użytkowania egzemplarza, jego ewentualne zniszczenia i ubytki. Im książka wygląda na częściej używaną, tym jej cena na rynku wtórnym powinna być bardziej atrakcyjna. Na jeszcze tańsze oferty można liczyć w przypadku zakupu kilku książek lub całych kolekcji – spadają ceny nie tylko poszczególnych tytułów, ale w przypadku zakupów online, również koszty przesyłki. Nie bez znaczenia okazuje się również kanał dystrybucji książek używanych, dlatego warto na bieżąco porównywać ceny książek zarówno u prywatnych sprzedawców, jak i sklepach internetowych.

Używane książki – gdzie szukać?

Najprostszym i najwygodniejszym rozwiązaniem okazują się zakupy w sklepach internetowych z używanymi książkami. To właśnie tam można znaleźć najbardziej interesujące nas pozycje wydawnicze w zaledwie kilka sekund, z pozycji wygodnej kanapy. Wystarczy wpisać tytuł lub autora powieści, aby naszym oczom ukazała się lista wyników. Co ważne, na niektórych platformach internetowych jeden tytuł może być dostępny w kilku wariantach, w zależności od stanu zużycia, co znacznie poszerza nasze zakupowe możliwości. Książek używanych można również szukać na portalach aukcyjnych, na dedykowanych grupach w portalach społecznościowych, a także stacjonarnie – w antykwariatach czy na targach książki.