Jazda po autostradzie – kilka ważnych zasad

Jazda autostradą

Chociaż do niedawna w Polsce nie było zbyt wielu kilometrów autostrad, obecnie jest ich prawie 2 tysiące. Co ważne przybywają sukcesywnie kolejne. Dlatego warto wiedzieć, jak poruszać się po nich, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych uczestników ruchu.

Po co jest pas rozbiegowy?

Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o to, żeby maksymalnie szybko doprowadzić auto do prędkości umożliwiającej włączenie się do ruchu. Dlatego wjeżdżając na taki pas, mocno przyspiesz, o ile pozwalają na to warunki. Po uzyskaniu właściwej prędkości włącz się do ruchu. Zauważa się, że niektórzy kierowcy dojeżdżają do końca pasa rozbiegowego i zatrzymują się na jego końcu. Jest to absolutna ostateczność. Inna skrajność to natychmiastowy wjazd na właściwy pas bez uwzględnienia innych uczestników ruchu.

Czytaj także: https://www.motoija.pl/wideorejestrator-samochodowy-3-powody-dla-ktorych-warto-go-miec/

Utrzymuj odpowiedni odstęp

No dobrze, ale co to znaczy właściwy odstęp? Przede wszystkim unikaj jazdy na zderzaku. W przypadku nagłego hamowania nie masz szans na reakcję, nie mówiąc już o uniknięciu wjechania w kierowcę z przodu. Przyjmuje się, że warto zachować wartość połowy aktualnej prędkości tzn. jadąc 140 km/h dobrze jest utrzymywać odstęp 70 metrów od pojazdu jadącego przed nami.

Polub się z prawym pasem

Skoro autostrada ma kilka pasów to dlaczego nie jechać lewym skrajnym? Do takiego wniosku dochodzi mnóstwo kierowców. Jest to jednak błąd, ponieważ lewy pas (również środkowy) służy do wyprzedzania i wykonywania manewrów. Nie powinno się jechać nim dłużej niż to konieczne. Wyjątkiem jest stanie w korku podczas szczytu. Równiez podczas wyprzedzania długiej kolumny aut uwzględnia się konieczność jazdy lewym pasem przez dłuższy czas.

Czy jedziesz w dobrym kierunku?

„Mistrzowie” kierownicy potrafią wykonywać różne akrobacje. Zalicza się do nich umiejętność cofania i jazdy pod prąd na trasie szybkiego ruchu. Jest to absolutnie niedopuszczalne zachowanie i grozi spowodowaniem wypadku. Aby wrócić na odpowiednią trasę, zjeźdź na najbliższym węźle. Z tym zagadnieniem wiąże się również wykonywanie nagłych manewrów. Autostrada jest miejscem na spokojną jazdę bez nagłych zmian kierunków. Unikaj ich i staraj się dostosowywać prędkość do warunków drogowych i atmosferycznych.

Nie stawaj na jezdni

Autostrady i trasy szybkiego ruchu mają pasy awaryjne. W przypadku braku możliwości dalszego poruszania się pojazdem należy umiejscowić go na wyznaczonym do tego pasie. Nigdy nie zostawiaj pojazdu na pasie drogowym. Grozi to poważnym wypadkiem i zagrożeniem życia. Zjedź na bok lub przepchnij tam auto i ustaw w odpowiedniej odległości trójkąt ostrzegawczy.