Jakie media zasilają automatyczne linie produkcyjne?

linia produkcyjna

Automatyzacja procesów produkcyjnych obecnie już nikogo nie dziwi. Inwestycja w nowoczesne maszyny to konieczność, gdyż wpływa na większą wydajność zakładu, a tym samym na utrzymanie dobrej pozycji na rynku. Zmniejsza ona udział pracowników, zwiększając udział maszyn i linii technologicznych w produkcji. Do prawidłowego działania maszyn konieczne są media zasilające. W tym artykule dowiesz się, jakie media zasilają automatyczne linie produkcyjne!

Jak działają automatyczne linie produkcyjne?

Automatyczna linia produkcyjna to zespół połączonych ze sobą maszyn, urządzeń i centralnej jednostki sterującej. Obecnie maszyny te są praktycznie samoobsługowe, a praca w zakładzie produkcyjnym w większości wykonywana jest bez udziału człowieka. Pracownik odpowiada głównie za nadzór pracy, jaką wykonują zaprojektowane i zaprogramowane maszyny oraz urządzenia.

Jak tłumaczy nam specjalista z firmy INTER-TECH, która zajmuje się relokacją linii przemysłowych i automatyzacją procesów produkcyjnych: W zautomatyzowanej linii produkcyjnej po zakończeniu danego etapu, produkt na linii produkcyjnej zostaje przeniesiony na kolejne stanowisko, gdzie inna maszyna będzie wykonywała kolejny etap produkcji. Zatem czynnik ludzki jest ograniczony do nadzoru procesu produkcji.

Media zasilające maszyny i linie produkcyjne w przemyśle

Media zasilające są niezbędne do pracy maszyn przemysłowych i linii produkcyjnych. W zakładach przemysłowych do tego celu najczęściej wykorzystuje się media elektryczne, które dostarczają prąd elektryczny do przedsiębiorstwa. Jak wiadomo, koszty energii nieustannie wzrastają, dlatego coraz więcej przedsiębiorców korzysta z odnawialnych źródeł energii, np. z paneli fotowoltaicznych lub same wytwarzają prąd na własne potrzeby za pomocą agregatów prądotwórczych. Media elektryczne są najbardziej popularne w automatyzacji procesów produkcyjnych, gdyż zasilają również inne media, np. gazowe, olejowe czy pneumatyczne.

Zautomatyzowane maszyny i linie produkcyjne nie mogłyby działać bez zasilających je mediów, takich jak prąd czy gaz. Oprócz tego dużą popularnością cieszą się media hydrauliczne, które wykorzystują ciecz do przekazywania energii w układzie hydraulicznym, za pomocą pompy i siłownika. Mogą być stosowane jako zasilanie awaryjne i podstawowe.