Jakie dane zawiera tabliczka znamionowa w pojeździe?

Każdy pojazd oprócz odpowiedniej dokumentacji powinien posiadać także specjalne oznaczenie umieszczone bezpośrednio na nim. Tzw. tabliczka znamieniowa pozwala odczytać wszystkie najważniejsze informacje. Co dokładnie jest na niej umieszczane?

Obowiązkowe informacje na tabliczce znamionowej

Przy zakupie pojazdu ważne jest sprawdzenie kilku kwestii. Oprócz dobrego stanu technicznego oraz prawidłowej dokumentacji należy także zwrócić uwagę na to, czy jest umieszczona na nim tabliczka znamieniowa. Znajdują się na niej wszystkie niezbędne informacje dotyczące pojazdu takie jak: nazwa producenta, numer VIN, maksymalna masa całkowita i dopuszczalne obciążenie. Najczęściej umieszcza się ją na bocznym słupku samochodu, dzięki czemu jest łatwo dostępna. Producent jest zobowiązany przepisami prawnymi do umieszczenia tabliczki w samochodzie. Może się jednak zdarzyć, że w trakcie eksploatacji pojazdu doszło do jej zniszczenia lub usunięcia. Co ważne – jej brak sprawi, że samochód nie uzyska pozytywnego wyniku na przeglądzie. W takim przypadku niezbędne jest udanie się do urzędu z wnioskiem o wydanie nowej tabliczki. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie ze stacji diagnostycznej. Za wyrobienie nowej nie płaci się dużo. Warto o to zadbać, bo kara za jej brak może być o wiele bardziej dotkliwa.

Jakie tabliczki są lepsze?

Trwałość tabliczki zależy w dużej mierze od jej wykonania. Można stosować zarówno metalowe, na których grawerowane są dane pojazdu, jak i aluminiowe, które mają formę naklejki. Wykonanie tabliczki warto zlecić fachowcom. Producent tabliczek znamionowych Alumart zagwarantuje, że informacje umieszczone na tabliczce będą łatwe do odczytania. Jakość tabliczki musi być na tyle dobra, żeby przetrwała wiele lat. Tabliczka znamieniowa może być nowa lub zastępcza. Nową wydaje się wtedy, gdy zmieniony został numer VIN pojazdu lub gdy stara została uszkodzona. Zastępczą tabliczkę wyrabia się, gdy doszło do wymiany podwozia, numer VIN jest nieczytelny, lub gdy samochód jest zabytkowy i nie posiada numeru VIN.