Jaką grubość powinny mieć parapety kamienne?

Parapety wykonane z kamienia naturalnego to piękna i nietuzinkowa ozdoba domu. Oprócz walorów estetycznych, surowiec ten cieszy się sporą popularnością ze względu na żywotność i trwałość. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w parapety z kamienia? Jak odpowiednio dobrać grubość płyty z tego materiału i od czego ona zależy? Odpowiadamy w artykule poniżej. 

Zalety naturalnego kamienia

Kamień naturalny to elegancki i ponadczasowy surowiec, który wyróżnia się nie tylko pięknym wyglądem, ale przede wszystkim – trwałością. Nic więc dziwnego, że zainteresowanie wykańczaniem domów czy budynków użyteczności publicznej właśnie tym materiałem nie słabnie na przestrzeni lat. Dużą zaletą płyt kamiennych jest ich naturalne pochodzenie. W przeciwieństwie do wyrobów z tworzywa sztucznego, nie wydzielają one do atmosfery żadnych sztucznych substancji. Ekologiczne standardy spełnia również sama obróbka kamienia. Wśród innych ważnych zalet tego materiału można wymienić np.:

  • odporność na uszkodzenia mechaniczne,
  • łatwe utrzymywanie w czystości,
  • oryginalny i atrakcyjny wygląd,
  • wszechstronne zastosowanie w budownictwie. 

Od czego zależy grubość parapetu z kamienia?

Jak wyjaśniają fachowcy z zakładów kamieniarskich, grubość parapetu należy dobrać przede wszystkim do wielkości okna. W przypadku standardowych rozmiarów (do 140 cm), możliwa do zastosowania jest grubość 20 mm. Przy szerokości powyżej 140 cm zdecydowanie bezpieczniej jest wybrać płytę o grubości 30 mm. Wynika to nie tylko ze względów estetycznych, ale także praktycznych. Zbyt cienki parapet z kamienia naturalnego przy jednocześnie sporej długości może po prostu doprowadzić do tego, że materiał pęknie. Nie bez znaczenia jest także to, w jaki sposób planujemy użytkować wnękę pod oknem. Jeśli na parapecie mają stać ciężkie doniczki lub inne przedmioty, warto zamówić surowiec o większej grubości. 

Komu zlecić wykonanie parapetu z kamienia?

Wszelkiego rodzaju elementy wykończenia z kamienia naturalnego, takie jak schody, posadzki, kominki, blaty czy parapety zaleca się zamawiać wyłącznie w firmach, które specjalizują się w dostarczaniu wyrobów z tego materiału. Profesjonalne zakłady kamieniarskie zwykle oferują szeroki wybór produktów i będą w stanie doradzić, jaki rodzaj wybrać do danego przeznaczenia. Jednym z tego typu przedsiębiorstw jest Pracownia Kamienia Prodmar. Firma zajmuje się obróbką kamieni naturalnych i konglomeratów (komponentów).