Jak zaaranżować działkę wokół domu?

Organizacja działki koło domu

Budowa domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakich możemy się podjąć w swoim dorosłym życiu. Jednak moment wprowadzenia się do wymarzonego domu często nie oznacza końca prac na terenie naszej posesji. Choć funkcjonalne wykończenie budynku mieszkalnego stanowi dla nas priorytet, zagospodarowanie przestrzeni przydomowej również powinno znaleźć się w naszych niedalekich planach. Aranżacja ogrodu powinna być dokładnie przemyślana i spójna z architekturą zastosowaną przy budowie budynku. Zatem jak sprawnie przeprowadzić metamorfozę terenu wokół domu?

Strefa rekreacyjna

Nie ma wątpliwości, że mieszkańcom bloków czy apartamentowców często brakuje ogrodu, w którym można by spędzać słoneczne weekendy w gronie najbliższych. Tarasy czy balkony to tylko niewielka namiastka tego, co mają pod ręką posiadacze własnych domów z ogrodem. Dlatego też warto maksymalnie wykorzystać potencjał nawet niewielkiej działki, by stworzyć na jej terenie strefę rekreacyjną z prawdziwego zdarzenia. Murowany grill, palenisko czy mini plac zabaw dla dzieci to świetny sposób na spożytkowanie prywatnej działki. Trzeba jednak pamiętać o odgrodzeniu miejsca wypoczynku od oczu wścibskich sąsiadów, np. z wykorzystaniem mat bambusowych czy wysokich krzewów ozdobnych.

Podjazd i chodniki

Trudno sobie wyobrazić codzienne życie bez samochodu, zwłaszcza mieszkając na obrzeżach miasta. Intensywne użytkowanie auta to spore zagrożenie dla trawnika czy innego rodzaju naturalnej nawierzchni wokół domu. Dlatego też warto jak najszybciej zbudować wytrzymały, ale jednocześnie stylowy podjazd, który z powodzeniem dopełni architektury ogrodowej na naszej posesji. Kostka brukowa wydaje się być najbardziej praktycznych i efektownym rozwiązaniem ze względu na swój niezwykle uniwersalny charakter i możliwość dopasowania wielkości i wytrzymałości podjazdu według swojego uznania. Co więcej, ozdobna kostka brukowa świetnie sprawdzi się również jako materiał budowlany na chodniki czy alejki ogrodowe, które jednocześnie mogą stanowić stylową ozdobę zielonej przestrzeni przydomowej.

Zobacz także: https://www.world360.pl/budowa-tarasu-o-czym-warto-pamietac/

Ogródek warzywny

Własna posesja to dla wielu doskonała okazja, aby rozpocząć swoją przygodę z uprawą warzyw, owoców czy ziół. Jako coraz bardziej świadome społeczeństwo stawiamy na ekologiczną i zdrową żywność z pewnego źródła, dlatego własne grządki to świetny sposób na to, aby pasja do ogrodnictwa zaowocowała aromatycznym i wolnym od sztucznych nawozów jedzeniem prosto z domowej uprawy. Rośliny przeznaczone do domowych ogródków warzywnych możemy kupić w każdym markecie budowlanym lub specjalistycznym sklepie ogrodniczym.