Jak wybrać idealny wazon na świeże kwiaty?

wazon

Dzięki świeżym, kolorowym i pięknie pachnącym kwiatom w domowych wnętrzach zaczyna panować przyjemniejsza atmosfera. Żeby zatrzymać ją na dłużej, przy okazji zakupu bukietu warto pomyśleć o odpowiednim dla niego wazonie. O tym, jak wybrać ten idealny i w jaki sposób przedłużyć trwałość kompozycji, przeczytasz w kolejnych częściach tego tekstu.

Okazałe kompozycje czy pojedyncze kwiaty?

Najważniejszą funkcją wazonu jest przechowywanie świeżych kwiatów. Przy jego wybieraniu warto więc najpierw pomyśleć o nim w kategoriach naczynia i skupić się na tym konkretnym zastosowaniu. Dobrze dobrany wazon kryształowy czy ceramiczny powinien mieć rozmiar i kształt dostosowany do wielkości i wysokości bukietu lub pojedynczych kwiatów.

W przypadku okazałej kompozycji najlepszy będzie wybór wazonu szerokiego i wyższego, w którym kwiaty swobodnie się zmieszczą, a całość pozostanie stabilna. Nieco mniejszy bukiet można będzie połączyć z naczyniem owalnym, z kolei pojedyncze, wysoki kwiaty z wysokim i smukłym. A w jakim wazonie można umieścić małe rośliny zebrane podczas spaceru albo przyniesione z ogrodu? Tutaj idealnie sprawdzi się równie niewielki i subtelny wazon.

Jaki styl panuje w pomieszczeniu?

Podsumowując poprzednią część, wazon powinien mieć kształt i rozmiar odpowiedni dla tej konkretnej kompozycji. Unikamy więc sytuacji, w której kwiaty będą w wazonie ściśnięte albo z drugiej strony, będą się w nim zapadać. Nie oznacza to, że musimy wyposażać się w wiele wazonów. Wystarczy, że zamówimy dwa właściwe dla bukietów lub pojedynczych kwiatów, które pojawiają się w domu najczęściej.

Ale właśnie ze względu na to, że wazon będzie stał w domu, równie ważny jest jego wygląd. Warto więc zdecydować się na zakup jednego lub kilku wazonów, które będą wykonane z dużą starannością, a ich materiał, kolor czy dodatkowe zdobienia stworzą harmonijny duet z pozostałymi ozdobami we wnętrzu. Bezpiecznym, a zarazem efektownym rozwiązaniem są wazony kryształowe.

Proste triki na przedłużenie trwałości świeżych kwiatów

Idealny wazon na świeże kwiaty powinien więc pozwalać na bezpieczną ekspozycję bukietu oraz ciekawie komponować się z wystrojem wnętrza. A co możemy zrobić, żeby przedłużyć trwałość zakupionych lub samodzielnie zebranych kwiatów? Najważniejsza rada to pamiętać o regularnej wymianie wody znajdującej się w wazonie. Oprócz tego warto unikać ustawiania ich w miejscu, w którym panuje wysoka temperatura.

Przed włożeniem kwiatów do wazonu można delikatnie usunąć listki z części, która będzie zanurzona w wodzie, a ostrym narzędziem przyciąć końcówki o około 2-3 centymetry. Takie przycinanie warto powtarzać przy okazji wymieniania wody i ponownego wstawiania bukietu do wazonu, pamiętając o tym, żeby wykonać całą czynność sprawnie. Kwiaty z przyciętymi końcówkami pozostawione bez wody na dłużej mogą przeschnąć.