Gruntowe gwoździe i ich zastosowanie

Gruntowe gwoździe to popularne elementy konstrukcyjne wykorzystywane na szeroką skalę w efektywnym zabezpieczaniu skarp i osuwisk ziemnych. Metoda nazywana gwoździowaniem cieszy się dużą popularnością ze względu na niskie koszty oraz wysoką jakość efektów. Co warto na ten temat wiedzieć? Wyjaśniamy.

Czym są gruntowe gwoździe?

Gruntowe gwoździe używane są do zbrojenia określonego gruntu. Zazwyczaj montuje się je w gruntach w których występuje ryzyko powstawania osuwisk. Mowa tutaj o różnego rodzaju skarpach, wzniesieniach i zboczach. Gwoździe gruntowe mogą być montowane na stałe lub tylko do czasu zakończenia określonych prac, a więc tymczasowo.

Proces ich instalacji jest dość prosty, ponieważ całość wykonywana jest za pomocą specjalistycznych maszyn. Ich zadaniem jest wykonanie odwiertów, a następnie montaż gwoździ w utworzonych otworach. Prace te zazwyczaj są wykonywane przez firmę usługową, na przykład taką, które mają w swojej ofercie wynajem koparek w Szczecinie.

Przed przystąpieniem do instalacji należy wykonać kompleksowe badania składu chemicznego gruntu. Dzięki temu można określić na przykład to czy gwoździe potrzebują dodatkowego wzmocnienia za pomocą mieszkanki betonowej lub wymagana jest specjalna warstwa antykorozyjna.

Jakie zastosowanie mają gwoździe gruntowe?

Gwoździe gruntowe są używane na szeroką skalę zwłaszcza w pracach wykopowych. Na przykład w trakcie układania rur wodnokanalizacyjnych i różnego rodzaju kabli biegnących głęboko w ziemi. Dzięki temu możliwe jest tymczasowe zabezpieczenie obszaru narażonego na niekontrolowane zsuwanie się ziemi. Gwoździowanie wykorzystywane jest więc głównie przez firmy zajmujące się takimi usługami.

Gwoździe gruntowe to także popularna metoda stosowana w celu zabezpieczania gruntów, na których znajdują się budynki. W takim przypadku mogą one służyć jako jeden z elementów wspierających działanie fundamentów. Dość często gwoździowanie wykorzystuje się także jako proces mający na celu unieruchomienie i zakotwiczenie gruntu przed przeprowadzeniem właściwych prac budowlanych.