Wśród produktów stanowiących wypełnienie pomiędzy elementami konstrukcyjnymi z betonu lub żelbetu dużą grupę stanowią zaprawy do podlewek. To masy cementowe uzupełniane starannie wyselekcjonowanymi kruszywami kwarcowymi i bazaltowymi. Ze względu na swoje właściwości stanowią podstawowe wyposażenie ekip budowlanych. Gdzie i kiedy stosuje się zaprawy do podlewek? O tym w dalszej części naszego artykułu. Zachęcamy do lektury.
Charakterystyka zapraw do podlewek
Mianem zapraw do podlewek określa się specjalne masy stosowane jako wypełnienie między betonowymi fundamentami a umieszczonymi na nich łożyskami mostowymi, słupami stalowymi/betonowymi, prefabrykatami żelbetowymi oraz pozostałymi elementami konstrukcji obiektu. Dostępne na rynku zaprawy charakteryzują się określonymi właściwościami (ograniczona kurczliwość, zwiększona wytrzymałość na ściskanie, zginanie, wibracje i obciążenia dynamiczne, zdolność do pęcznienia, wodoszczelność, mrozoodporność), dzięki którym zapewniają bezawaryjne i wieloletnie użytkowanie betonowych powierzchni.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie ImmerBau z Poznania, zajmującej się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej: Istnieje kilka rodzajów zapraw do podlewek. Najpopularniejszym z nich są produkowane na bazie cementu masy mineralne. To mieszanki o płynnej konsystencji gwarantującej dokładne wypełnienie szczelin oraz doskonałą przyczepność do podłoża. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym deszcz i mróz. To produkty samopoziomujące i szybkowiążące, dzięki czemu wykonywanie dalszych prac montażowych możliwe jest już po kilku godzinach od nałożenia masy.
Po niespełna dobie wartość wytrzymałości na ściskanie najlepszych zapraw jest podobna do betonu o klasie C45/55. Zaprawy mineralne są nietoksyczne i niepalne. Nie powodują korozji stali – można korzystać z nich w trakcie tworzenia podlewki powierzchni z elementami metalowymi.
Zastosowanie zapraw do podlewek
Zakres stosowania zapraw do podlewek jest bardzo szeroki. Produkty te wykorzystywane są m.in. w budownictwie (kubaturowym, przemysłowym, hydrotechnicznym) oraz infrastrukturze energetycznej. Chętnie sięgają po nie specjaliści z branży komunikacyjnej i transportowej.
Zaprawy używane do mocowania szyn, kotwienia śrub montażowych oraz wykonywania podlewek pod słupy stalowe i obciążone dynamicznie urządzenia wydobywcze znajdują zastosowanie w górnictwie, a także przemyśle stalowym, hutniczym, chemicznym oraz petrochemicznym. Z powodzeniem można używać ich również do wypełniania szczelin w czasie szybkich napraw posadzek betonowych w fabrykach, magazynach i zakładach produkcyjnych. Podczas aplikacji mas należy unikać powierzchni narażonych na duże nasłonecznienie i działanie silnego wiatru. Przed nałożeniem warto zapoznać się z instrukcją prawidłowego użytkowania konkretnego produktu.
Leave a Reply