Gaz czy ekogroszek – które rozwiązanie wybrać?

Ogrzewanie mieszkania

Gaz i ekogroszek to dwa bardzo popularne w ciągu ostatnich lat sposoby ogrzewania domów. Oba mają swoich zwolenników i przeciwników. Oba mają również znaczący wpływ na to, jak funkcjonuje nasze otoczenie, zwłaszcza lokalne.

Budujący domy bardzo dużą uwagę zaczynają przykładać do tego, jakie rozwiązania są stosowane do budowy domu. Chodzi nie tylko o ceny oraz funkcjonalność, ale przede wszystkim ekologiczność rozwiązań. Dlatego przeglądając różne wersje projektów domu warto spoglądać na to, jakie metody ogrzewania domu są stosowane.

Obecnie bardzo popularne jest ogrzewanie ekogroszkiem, które stanowi alternatywę dla pelletu i tradycyjnego węgla, a także ogrzewanie z wykorzystaniem gazu ziemnego. Które rozwiązanie wybrać, aby być zadowolonym i zachować komfort grzewczy?

Ogrzewanie domu gazem

Ogrzewanie gazowe jest ogrzewaniem domu, które naprawdę stawia na komfort i wykorzystanie potencjału całej instalacji. Gaz jest również paliwem czystym oraz bardzo kalorycznym, więc do prawidłowego ogrzania domu (przy zachowaniu odpowiedniego standardu budowy i odpowiedniej izolacji) nie potrzeba go dużo. Podstawą są grzejniki, dobrze rozplanowana instalacja i oczywiście kotły grzewcze. Przy ogrzewaniu gazowym istnieje możliwość wyboru najbardziej odpowiedniego kotła, który spełni nasze oczekiwania i będzie dopasowany mocą i funkcjami do wielkości i typu domu. Nowoczesne kotły grzewcze są energooszczędne i gazooszczędne, małoawaryjne, mogą być sterowane przy pomocy aplikacji w telefonie lub tablecie.

Zobacz także: https://www.oceanstudio.pl/czy-ekologiczny-dom-mozna-ogrzewac-gazem/

Przy ogrzewaniu gazem nie potrzeba również dużej kotłowni, nie ma konieczności magazynowania opału, a nie ma konieczności wywozu popiołu lub niespalonych do końca kawałków węgla czy ekogroszku.

Ogrzewanie domu ekogroszkiem

Gdy nie mamy dostępu do sieci gazowej i z innych przyczyn podłączenie się do niej jest problematyczne można ogrzewać dom np. ekogroszkiem. Jest to paliwo również bardzo kaloryczne, ale niestety dość mocno angażujące. Zachodzi tu konieczność zakupu odpowiedniej ilości opału, który może być różnej jakości. Kolejną kwestią jest przymus dorzucania do pieca, czyszczenia pieca, magazynowania i wyrzucania popiołu. Potrzebna jest duża kotłownia, która pod koniec sezonu grzewczego wymagałaby gruntowego sprzątania i malowania. Minusem ekogroszku jest również przycznianie się do produkcji smogu.