Dlaczego warto ogrzewać dom biomasą?

ogrzanie domu

Biomasa jest coraz częściej wybieranym paliwem do ogrzewania domu. Stanowi świetną alternatywę dla innych metod grzewczych i jest bardziej przyjazna środowisku. Oprócz kwestii ekologicznych przynosi także liczne korzyści ekonomiczne. Wykorzystanie biomasy jako opału okazuje się bardzo tanie i jednocześnie nie stwarza większych problemów eksploatacyjnych. Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie biomasą?

Czym jest biomasa?

Biomasa to masa organiczna znajdująca się w organizmach. Jest to materiał złożony w głównej mierze z resztek roślinnych i zwierzęcych. Pochodzą one z gospodarstw domowych, terenów rolniczych i leśniczych, a także z zielonych obszarów użyteczności publicznej. Odnawialność źródeł biomasy jest możliwa dzięki akumulacji energii ze słońca w roślinach. Odbywa się to poprzez proces fotosyntezy, czyli przekształcania wody i składników zawartych w glebie wraz z dwutlenkiem węgla z powietrza.

Biomasa w formie pelletu, kawałków drewna, ziaren zbóż czy brykietów, uznawana jest za przyjazne środowisku źródło energii. Dzieje się tak, ponieważ zawiera ona jedynie odnawialne zasoby i ma niski współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej. W porównaniu z klasycznym węglem, jest więc znacznie bardziej ekologicznym paliwem.

Spośród urządzeń grzewczych na biomasę należy wyróżnić przede wszystkim kotły na pellet, np. z firmy DRAGON. Zastosowane w nich automatyczne podajniki ograniczają udział człowieka do minimum, a wykorzystywane paliwo zawiera niewielkie ilości siarki czy popiołu.

Zalety ogrzewania domu biomasą

Użycie biomasy jako głównego surowca do ogrzewania domu niesie ze sobą szereg korzyści. Osoby korzystające z takiego rozwiązania cenią sobie przede wszystkim:

  • niską cenę biomasy,
  • możliwość spalania w automatycznych piecach — wygoda użytkowania,
  • szansę na przyczynianie się do zmniejszenia ilości odpadów drzewnych, bo to właśnie z nich w głównej mierze powstaje biomasa,
  • spalanie biomasy nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Za jakiś czas prawdopodobnie większość domów będzie wykorzystywać w domach urządzenia do ogrzewania biomasą, np. kotły na pellet. Wynika to z kładzenia coraz większego nacisku na odnawialne źródła energii, a także konieczność zmniejszenia presji wywieranej na środowisko.