Czym są oleje do mechanizmów różnicowych

Samochód osobowy jest pełen przeróżnych metalowych części, które są ruchome i przez to generują między sobą tarcie. To z kolei może prowadzić do szybkiego ich zużycia, a nawet przegrzania. Dlatego nalezy stosować odpowiednie smary takie jak oleje do mechanizmów różnicowych, oleje silnikowe czy też przekładniowo-hydrauliczne. 

Czym różni się olej do mechanizmów różnicowych od pozostałych?

Przede wszystkim oleje do mechanizmów różnicowych od tych przeznaczonych na przykład do silnika różnią się klasami lepkości. W silnikowych wyróżniamy sześć zimowych i aż osiem letnich. Ten do mechanizmów różnicowych ma tylko trzy klasy zimowe oraz dwie letnie. Są to 75W, 80W i 85W w wypadku zimowych oraz 90 i 140 gdy mowa o letnich klasach lepkości.

Do tego oleje te mają inne klasy jakości niż na przykład oleje przekładniowo-hydrauliczne. W wypadku olejów do mechanizmów różnicowych klasy to GL-4 oraz GL-5. Są to obecnie najczęściej używane i oleje gorszych klas są rzadko spotykane. To który pasuje do danego mechanizmu różnicowego zależy od zaleceń producenta. Jest to o tyle ważne, że olej klasy GL-5 może powodować szybszą korozję, jeśli elementy przez niego smarowane są wykonane z metali kolorowych.

Dlaczego olej do mechanizmów różnicowych jest ważny?

Mechanizm różnicowy znacząco poprawia bezpieczeństwo podczas jazdy. Dba on bowiem o odpowiednie przekazanie mocy tak, by oba koła kręciły się z tą samą prędkością. Sytuacje w których prędkość byłaby różna są dość często spotykane i mowa tu na przykład o jeździe po łuku, ale też sytuacji, w której jedno koło stoi na przykład na mokrej trawie, w błocie czy też na śniegu lub lodzie.

Poprzez wybór odpowiedniego oleju do mechanizmów różnicowych, a także jego regularną wymianę tak zwany dyferencjał może nie tylko spełniać swoje zadania w odpowiedni sposób, ale też wydłuża się jego żywotność. W środku ogranicza się bowiem tarcie, a do tego olej zabezpiecza przed korozją i pielęgnuje elementy mechanizmu różnicowego.

Polecane

Jakie czynności wykonywane są podczas przeglądu samochodowego?

redakcja serwisu

Co wpływa na cenę betonu?

redakcja serwisu

Jakie znaczenie przy wyborze pokrycia ma nachylenie dachu?

redakcja serwisu