Belka polowa to jeden z najważniejszych elementów ciągnika. Ten niewielki komponent pozwala w szybki i łatwy sposób łączyć pojazd z innymi sprzętami wykorzystywanymi do prac rolniczych, między innymi siewnikami i opryskiwaczami. Co warto o niej wiedzieć? Wyjaśniamy.
Co to jest belka polowa?
Belka polowa nazywana także zaczepową to niewielki komponent, który charakteryzuje się niezwykłą wytrzymałością mechaniczną. Pozwala na łączenie z ciągnikiem różnego rodzaju maszyn rolniczych, które zwykle wyposażone są w specjalne podwozie kołowe. Do niektórych modeli belek polowych można w tym samym czasie podłączyć dodatkowe komponenty, co pozwala na swobodny transport więcej niż jednego sprzętu.
W zależności od marki ciągnika stosuje się różne jej rodzaje. Kształt konstrukcyjny belki jest bardzo do siebie podobny. Składa się z niewielkich otworów do których przyłącza się maszyny rolnicze. Dobiera się ją w zależności od wielkości oraz mocy silnika traktora. W przypadku małych modeli ciągników belkę polową wykorzystuje się jako obciążnik, a więc jako element równoważący wagę pojazdu.
Czym charakteryzuje się dobrej jakości belka polowa?
Dobrej jakości zaczep polowy charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest wykonany z wysokiej jakości surowców. Oprócz powszechnie stosowanej stali nierdzewnej wykorzystuje się także domieszki innych surowców, które sprawiają, że belka staje się dużo bardziej odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne i duże obciążenia.
Wierzchnią warstwę zaczepu pokrywa się specjalną substancją odporną na działanie kwasów i innych substancji, co ma istotne znaczenie przy prowadzeniu regularnych oprysków na polach. Dzięki temu na długo zachowa on swoje pierwotne właściwości i nie będzie ulegać korozji.
Nowoczesne modele belek polowych są przystosowane do współpracy z zaczepami automatycznymi. W takim przypadku mechanizm zatrzaskowy samoczynnie sprzęga dyszel z odpowiednią końcówką. Nie eliminuje to jednak konieczności manualnego podłączania kabli i elektryki, ale w pewnym stopniu zmniejsza czas pracy.
Leave a Reply