Instalacja kominowa jest konieczna w każdym budynku, w którym znajduje się urządzenie grzewcze spalające dowolny rodzaj opału. Pozwala na wyprowadzanie powstających dymów poza budynek, dzięki czemu nie stwarzają one zagrożenia dla osób przebywających wewnątrz. Dla zapewnienia dobrego ciągu kominowego w niektórych przypadkach niezbędne będzie wyposażenie jej w elementy dodatkowe, które zapobiegną niekorzystnemu wpływowi czynników zewnętrznych.
Czym jest nasada kominowa i do czego służy?
Nasady kominowe to rodzaj specjalnych zakończeń instalacji kominowej. Są montowane w celu poprawienia naturalnego ciągu kominowego, a więc swobodnego przepływu dymów wydostających się z urządzenia grzewczego. Powstające gazy spalinowe mają mniejszą gęstość od otaczającego budynek powietrza, będą więc samoczynnie unosiły się ku górze. Występujący ruch powietrza wzmaga się dzięki pojawiającemu się w przewodzie kominowym podciśnieniu, wynikającemu z jego stosunkowo niewielkiej średnicy. Przemieszczanie się dymów może ulec zakłóceniu podczas wietrznej pogody. Montaż nasady kominowej pozwala jednak na zniwelowanie wpływu, jaki wiejący wiatr wywiera na przepływ gazów spalinowych.
Rodzaje nasad kominowych
Istnieją różne konstrukcje nasad kominowych. Najprostsze z nich to nasady stałe, które działają za sprawą odpowiedniego ukształtowania wylotu gazów spalinowych. Wydajniejsze są nasady obrotowe, których pracę wspomaga wirująca turbina, wytwarzająca podciśnienie zwiększające siłę ciągu. Stosuje się także nasady kominowe samonastawne, które mogą się obracać, ustawiając swój wylot w osi wiatru, tak by generował on u wylotu dodatkowe podciśnienie. Możliwy jest też montaż generatorów ciągu. W tym przypadku przepływ poprawia zamontowany wentylator elektryczny.
Gdzie trzeba stosować nasady kominowe?
Nasady kominowe można montować wszędzie tam, gdzie często pojawiają się silne wiatry. Są one obowiązkowe w dwóch z trzech tzw. stref zagrożenia wiatrem. Strefa I, w której przeważają wiatry umiarkowane, znajduje się w części centralnej kraju i nie wymaga używania nasad. Strefa II leży w pasie nadmorskim i obejmuje powiaty na wybrzeżu, a także część powiatów z nimi sąsiadujących. Strefa III to powiaty podgórskie położone w Karpatach i Sudetach. Zarówno w strefie II, jak i strefie III nasady są konieczne z uwagi na silniejsze i częstsze wiatry.
Szeroki wybór nasad kominowych można znaleźć w firmie WkładyKominowe.pl. Sprzedaje ona również systemy kominowe ceramiczne i stalowe do kotłów na paliwa stałe oraz gaz, a także do kominków. Dostępne są też wkłady kominkowe i przedłużenia kominowe.
Leave a Reply